Peru, în semifinale la Copa America 2015, grație triplei lui Paolo Guerrero

peruu Selecționata statului Peru s-a calificat în semifinalele turneului de fotbal Copa America 2015, învingând cu scorul de 3-1 reprezentativa Boliviei, grație unei triple a atacantului Paulo Guerrero, joi seara, pe Estadio Muncipal German Becker din Temuco (Chile), în fața a 16.800 de spectatori.

Guerrero (31 ani), golgheterul ediției din 2011 a acestei competiții, a marcat în minutele 19, 22 și 73, golul de onoare al bolivienilor fiind înscris de Marcelo Martins Moreno, care a transformat un penalty în minutul 83.

La bolivieni a jucat din minutul 67 atacantul Ricardo Pedriel, fost jucător la Stelei.

Naționala “Blanquirroja” s-a dovedit mai rapidă, mai puternică și mai experimentată în acest sfert de finală, reușind să pună capăt parcursului frumos al bolivienilor la acest turneu.

Peruanii urmează să întâlnească în semifinala programată luni, la Santiago de Chile, selecționata țării-gazdă, care a reușit miercuri să elimine deținătoarea trofeului, echipa Uruguayului, în fața căreia s-a impus la limită (1-0).

Vineri și sâmbătă sunt programate ultimele două jocuri din sferturile de finală, Argentina — Columbia și Brazilia — Paraguay.

În partida de la Temuco, arbitrul columbian Wilmar Roldan a condus următoarele formații:
Peru: Pedro Gallese — Luis Advincula, Carlos Ascues, Carlos Zambrano, Juan Manuel Vargas — Edwin Retamoso, Yoshimar Yotun, Christian Cueva (Yordy Reyna, 81), Claudio Pizarro (Andre Carrillo, 65) — Jefferson Farfan (Paolo Cesar Hurtado, 77), Paolo Guerrero. Selecționer: Ricardo Gareca.
Bolivia: Romel Quinonez — Miguel Hurtado (Pablo Escobar, 46), Ronald Raldes, Edward Zenteno, Leonel Morales (Damian Lizio, 46), Christian Coimbra — Danny Bejarano, Alejandro Chumacero, Martin Smedberg — Alcides Pena (Ricardo Pedriel, 67), Marcelo Martins Moreno. Selecționer: Mauricio Soria.