Connect
To Top

Jocurile Olimpice 2012: Programul sportivilor romani

 

London-2012-Olympic-goldProgramul sportivilor români care vor concura la Jocurile Olimpice de la Londra, anunţat de Comitetul Olimpic si Sportiv Roman:

 

Programul sportivilor romani 2 august Londra 2012

Ora 11.30

Judo (ExCeL – North Arena 2) – competiţia masculină, calificări – semifinale (ora 16.00) – finala (ora 18.10): Daniel Brata (100 kg)

 

Ora 12.00

Înot (Olympic Park – Aquatics Centre) – 50 m liber (masculin) – calificări + semifinal (ora 21.30): Norbert Trandafir

Tenis de masă (ExCeL – North Arena 1) – simplu masculin – semifinala: Adrian Crişan

 

Ora 12.10

Canotaj (Eton Dorney) – patru rame fără cârmaci (masculin) – semifinale: Marius Vasile Cozmiuc, Alexandru George Palamariu, Cristi Ilie Pîrghie, Florin Curuea

 

Ora 12.33

Înot (Olympic Park – Aquatics Centre) – calificari – 200 m liber (feminin): Camelia Potec

 

Ora 13.30

Tenis (Wimbledon) – sferturi de finală (simplu feminin + masculin): Irina Begu, Sorana Cîrstea, Simona Halep, Adrian Ungur; semifinale (dublu feminin + masculin): Sorana Cîrstea/ Simona Halep, Horia Tecău/Adrian Ungur; România (dublu mixt) – sferturi de finală

 

Ora 14.30

Canotaj (Eton Dorney) – Finala 8+1(feminin): Cristina Grigoraş, Eniko Mironcic, Camelia Lupaşcu, Roxana Cogianu, Adelina Cojocariu, Ioana Rotaru, Talida Gidoiu, Irina Dorneanu, Viorica Susanu (componenţa echipajului poate suferi modificări)

 

Ora 16.30

Box (ExCeL – South Arena 2) – masculin 75 kg – turul 2: Bogdan Juratoni

Tenis de masă (ExCeL – North Arena 1) – simplu masculin – finala: Adrian Crişan

 

Ora 17.30

Polo (Olympic Park – Water Polo Arena) – grupa B: România – Ungaria

Ora 18.30

Gimnastică (North Greenwich Arena – O2) – finala individual compus (feminin)

 

Programul sportivilor romani 3 august Londra 2012:

Ora 11.30

Judo (ExCeL – North Arena 2) – competiţia masculină – calificări – semifinale (ora 16.00) – finala (ora 18.10): Vlăduţ Simionescu (+100 kg)

 

Ora 12.05

Atletism (Olympic Park – Olympic Stadium): Andreea Ogrăzeanu – 100 m (feminin) – serii + preliminarii (ora 12.40); Cristina Bujin – triplusalt (feminin) – calificări (ora 12.25)

 

Ora 12.30

Scrimă (ExCeL – South Arena 1) – sabie echipe (masculin) – calificări – finala (ora 20.00): Tiberiu Dolniceanu, Rareş Dumitrescu, Gelu Zalomir

 

Ora 13.30

Tenis (Wimbledon) – semifinale dublu mixt: România

 

Ora 14.00

Tenis (Wimbledon) – semifinale (simplu feminin + masculin): Irina Begu, Sorana Cîrstea, Simona Halep, Adrian Ungur

Atletism (Olympic Park – Olympic Stadium) – Bianca Razor – 400 m (feminin) – serii

 

Ora 21.00

Haltere (ExCeL – North Arena 3) – finala – 85 kg: Gabriel Sîncrăian

 

Ora 21.10

Atletism (Olympic Park – Olympic Stadium) – Nicoleta Grasu – aruncarea discului (feminin) – calificări

 

Ora 21.43

Înot (Olympic Park – Aquatics Centre): finala – 800 m liber (feminin): Camelia Potec

 

Ora 22.06

Înot (Olympic Park – Aquatics Centre): finala – 50 m liber (masculin): Norbert Trandafir

 

Programul sportivilor romani 4 august Londra 2012

Ora 11.00

Scrimă (ExCeL – South Arena 1) – spadă echipe (feminin) – calificări – finala (ora 20.00): Ana Maria Brânză, Anca Măroiu, Simona Cristina Gherman

 

Ora 12.00

Polo (Olympic Park – Water Polo Arena) – grupa B: România – Muntenegru

 

Ora 13.30

Canotaj (Eton Dorney) – patru rame fără cârmaci (masculin) – finala: Marius Vasile Cozmiuc, Alexandru George Palamariu, Cristi Ilie Pîrghie, Florin Curuea

Atletism (Olympic Park – Olympic Stadium): Ancuţa Bobocel, Cristina Casandra – 3000 m obstacole (feminin) – calificări

 

Ora 14.00

Tenis (Wimbledon) – dublu mixt locurile 3-4: România

 

Ora 16.00

Tenis (Wimbledon) – finala (simplu feminin + dublu masculin): Irina Begu, Sorana Cîrstea, Simona Halep; Horia Tecău/Adrian Ungur

 

Ora 21.30

Atletism (Olympic Park – Olympic Stadium) – Nicoleta Grasu – aruncarea discului (feminin) – finala

Andreea Ogrăzeanu – 100 m (feminin) – semifinale (ora 21.35) + finala (ora 23.55): Bianca Răzor – 400 m (feminin) – semifinale (ora 22.05).

 

Programul sportivilor romani 5 august Londra 2012

Ora 13.00

Atletism (London – The Mall) – maraton: Constantina Diţă, Lidia Şimon

 

Ora 14.00

Tenis (Wimbledon) – dublu mixt – finala: România

 

Ora 16.00

Gimnastică (North Greenwich Arena – O2) – finalele pe aparate (feminin + masculin)

Tenis (Wimbledon) – finale (dublu feminin + simplu masculin): Sorana Cîrstea/Simona Halep; Adrian Ungur

 

Ora 16.30

Box (ExCeL – South Arena 2) – feminin 60 kg – turul 1: Mihaela Lăcătuş

 

Ora 21.00

Atletism (Olympic Park – Olympic Stadium): Angela Moroşanu – 400 m garduri (feminin) – calificări; Cristina Bujin – triplusalt (feminin) – finala (ora 21.35); Bianca Răzor – 400 m (feminin) – finala (ora 23.10)

 

 

Programul sportivilor romani 6 august Londra 2012

 

Ora 11.54

Canoe (Eton Dorney) – C1-1000 m – calificări + semifinale (ora 13.14): Iosif Chirilă

 

Ora 16.00

Gimnastică (North Greenwich Arena – O2) – finalele pe aparate (feminin + masculin)

 

Ora 16.10

Polo (Olympic Park – Water Polo Arena) – grupa B: România – Serbia

 

Ora 16.30

Box (ExCeL – South Arena 2) – feminin 60 kg – sferturi de finală: Mihaela Lăcătuş

 

Ora 22.15

Atletism (Olympic Park – Olympic Stadium): Angela Moroşanu – 400 m garduri (feminin) – semifinale; Ancuţa Bobocel, Cristina Casandra – 3000 m obstacole (feminin) – finala (ora 23.05)

 

Ora 23.30

Box (ExCeL – South Arena 2) – masculin – 75 kg – sferturi de finală: Bogdan Juratoni

 

Programul sportivilor romani 7 august Londra 2012

Ora 11.30

Kaiac (Eton Dorney) – K 4 – 1000 m (masculin) – calificări + semifinale (ora 12.47): Ionel Gavrilă, Ştefan Vasile, Toni Ioneticu, Traian Neagu, Ionut Alexandru Mitrea, Bogdan Mada

Canoe (Eton Dorney) – C 2-1000 m – calificări (ora 11.54) + semifinale (ora 12.55): Victor Mihalachi, Alexandru Dumitrescu

Kaiac (Eton Dorney) – K 2 – 500 m (feminin) – calificări (ora 12.28) + semifinale (ora 13.30): Irina Lauric, Iuliana Paleu

 

Ora 12.55

Atletism (Olympic Park – Olympic Stadium) – Roxana Bîrcă – 5000 m – calificări;

 

Ora 15.00

Lupte greco-romane (ExCeL – North Arena 2) – preliminarii + semifinale (ora 15.30) + finala (ora 20.25): Alin Alexuc Ciurariu – 96 kg

 

Ora 16.00

Gimnastică (North Greenwich Arena – O2) – finalele pe aparate (feminin + masculin)

 

Ora 21.05

Atletism (Olympic Park – Olympic Stadium): Viorica Ţigău – lungime – calificări

 

Programul sportivilor romani 8 august Londra 2012

Ora 11.56

Canoe (Eton Dorney) – C1-1000 m – finala: Iosif Chirilă

 

Ora 12.00

Atletism (Olympic Park – Olympic Stadium) – Bianca Perie – aruncarea ciocanului (feminin), calificări; Mirela Lavric – 800 m (feminin), calificări (ora 13.35);

 

Ora 16.00

Box (ExCeL – South Arena 2) – feminin 60 kg, semifinala: Mihaela Lăcătuş

 

Ora 22.05

Atletism (Olympic Park – Olympic Stadium): Viorica Ţigău – lungime (feminin), finala; Angela Moroşanu – 400 m garduri (feminin), finala (ora 22.45)

Polo (Olympic Park – Water Polo Arena) – sferturi de finală;

 

Programul sportivilor romani 9 august Londra 2012

Ora 11.38

Canoe (Eton Dorney) – C 2-1000 m, finala: Victor Mihalachi, Alexandru Dumitrescu

Kaiac (Eton Dorney) – K 4 1000 m (masculin), finala (ora 11.48): Ionel Gavrilă, Ştefan Vasile, Toni Ioneticu, Traian Neagu, Ionuţ Alexandru Mitrea, Bogdan Mada

Kaiac (Eton Dorney) – K 2 – 500 m (feminin), finala (ora 12.42): Irina Lauric, Iuliana Paleu

 

Ora 18.45

Box (ExCeL – South Arena 2) – feminin 60 kg, finala: Mihaela Lăcătuş

 

Ora 21.30

Atletism (Olympic Park – Olympic Stadium): Mirela Lavric – 800 m (feminin), semifinale

 

Programul sportivilor romani 10 august Londra 2012

Ora 12.33

Kaiac (Eton Dorney) – K 2 – 200 m (masculin), calificari + semifinale (ora 13.44): Ionuţ Alexandru Mitrea, Bogdan Mada

 

Ora 17.00

Box (ExCeL – South Arena 2) – masculin 75 kg, semifinala: Bogdan Juratoni

 

Ora 21.35

Atletism (Olympic Park – Olympic Stadium): Bianca Perie – aruncarea ciocanului (feminin), finala; Roxana Bîrcă – 5000 m, finala.

 

Programul sportivilor romani 11 august Londra 2012

Ora 11.00

Atletism (Olympic Park – Olympic Stadium): Marius Cocioran – 50 km mars (masculin), finala;

 

Ora 12.48

Kaiac (Eton Dorney) – K 2 – 200 m (masculin), finala: Ionuţ Alexandru Mitrea, Bogdan Mada

 

Ora 15.00

Lupte libere (ExCeL – North Arena 2): preliminarii + semifinale (ora 15.30) + finala (ora 20.25): Rareş Chintoan – 120 kg

 

Ora 19.00

Atletism (Olympic Park – Olympic Stadium): Claudia Ştef – 20 km marş (feminin), finala; Esthera Petre – înălţime (feminin), finala (ora 21.00); Mirela Lavric – 800 m (feminin), finala (ora 22.00)

 

Ora 23.45

Box (ExCeL – South Arena 2) – masculin 75 kg, finala: Bogdan Juratoni

 

Programul sportivilor romani 12 august Londra 2012

Ora 11.00

Atletism (London – The Mall): Marius Ionescu – maraton (masculin).

 

Urmareste Jocurile Olimpice live: 

– din Romania: http://live.jo2012.tvr.ro/

– din alta tara europeana: http://www.eurovisionsports.tv/london2012/index.html

 

Loading Facebook Comments ...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Loading Disqus Comments ...