Fotbal: FC Barcelona, umilită de Athletic Bilbao în Supercupa Spaniei

barca bilb Echipa Athletic Bilbao a învins fără drept de apel, cu scorul de 4-0 (1-0), formația FC Barcelona, în prima manșă a Supercupei Spaniei la fotbal, disputată vineri seara pe stadionul San Mames din Bilbao.

Atacantul Aritz Aduriz a fost eroul gazdelor, reușind să marcheze de trei ori pe parcursul reprizei secunde, în minutele 53, 62 și 68 (ultimul din penalty), după ce Mikel San Jose a deschis scorul în prima parte a jocului (min.13).

FC Barcelona, campioana en titre a Spaniei și deținătoarea trofeului Ligii Campionilor, revine astfel cu picioarele pe pământ, la doar câteva zile după ce reușise să cucerească Supercupa Europei, în fața unei alte formații spaniole, FC Sevilla (scor 5-4 după prelungiri).

În urma eșecului categoric de la Bilbao, Messi și colegii săi vor avea o misiune aproape imposibilă în manșa secundă a Supercupei Spaniei, programată luni, 17 august, pe stadionul Camp Nou din Barcelona.