Baschet masculin: Energia Tg. Jiu, învinsă dar calificată în sferturile FIBA EuroChallenge

baschet jiu Energia Târgu Jiu a fost învinsă de echipa italiană Enel Basket Brindisi cu scorul de 78-67 (20-14, 12-20, 24-18, 22-15), marți seara, pe teren propriu, în ultimul meci din Grupa I a FIBA EuroChallenge la baschet masculin, și s-a calificat în sferturile de finală ale competiției de pe prima poziție.

În sferturi, Energia va înfrunta echipa franceză Le Mans Sarthe Basket, clasată pe poziția a doua în Grupa J, după JSF Nanterre, altă formație din Hexagon, dar înaintea austriecilor de la Magnofit GK Gussing și a turcilor de la Muratbey Usak Sportif.

Oltenii, care nu mai aveau nicio emoție înaintea acestui meci, fiind siguri de accederea în premieră în faza următoare a competiției, au fost conduși în primul sfert de oră al meciului, până la 22-23 (16), după care Energia a preluat controlul jocului, iar în minutul 25 avea un avantaj de 9 puncte, 45-36. În minutul 29 cele două formații au fost la egalitate, 52-52, după care italienii s-au desprins decisiv, câștigând cu 78-67, victorie care le-a asigurat calificarea în sferturi.

Pentru gorjeni au evoluat: Giordan Watson 17 puncte, 3 recuperări, 5 pase decisive, Porter Troupe 9 p, 2 rec, 2 pd, Louis Darby 15 p, 3 rec, 1 pd, Michal Kremen 6 p, 2 rec, Nemanja Milosevic 10 p, 5 rec, 1 pd, Cătălin Vlaicu, Răzvan Bratoloveanu, Tal Karpelesz 4 p, 6 rec, 1 pd, Omer Tal, Barîș Aktaș, Andreas Glyniadakis 6 p, 5 rec, 1 pd. Antrenor: Antonis Constantinides.

La Brindisi au jucat Jacob Pullen 14 p, 6 rec, 2 pd, Demonte Harper 9 p, 3 rec, 1 pd, Delroy James 10 p, 3 rec, 1 pd, Massimo Bulleri, David Cournooh 1 rec, 1 pd, Marcus Denmon 9 p, 5 rec, 4 pd, Andrea Zerini 3 rec, 2 pd, Elston Turner 12 p, 1 rec, 4 pd, James Mays 14 p, 8 rec, Michael Eric 10 p, 5 rec. Antrenor: Pier Luigi Bucchi.

În celălalt meci al grupei, kazahii de la BC Astana au dispus de Okapi Aalstar (Belgia), cu 77-73. În clasamentul final, pe primul loc s-a clasat Energia, cu 10 puncte, urmată de Brindisi, 9 p (485-445), BC Astana, 9 p (512-509), Okapi Aalstar, 8 p.

Sferturile de finală se joacă după sistemul cel mai bun din trei meciuri, prima manșă fiind programată pe 10 martie, la Tg. Jiu, meciul al doilea în Hexagon, pe 12 martie, iar un eventual meci decisiv se va desfășura tot în Gorj, pe 17 martie.