Universiada de la Gwangju: Judoka Vlăduț Simionescu a cucerit a doua sa medalie de bronz

judo Judoka român Vlăduț Simionescu a cucerit, marți, medalia de bronz în concursul open la Universiada de vară de la Gwangju (Coreea de Sud), după ce mai obținuse o medalie de bronz, la categoria +100 kg.

Simionescu l-a învins, prin ippon, pe ucraineanul Fedor Panko, în meciul decisiv pentru medalia de bronz la open.

În optimi, românul s-a impus în fața kazahului Darhan Temirhanov, dar a fost învins în sferturile de finală de japonezul Katsuma Ueda. În recalificări, Simionescu a câștigat meciurile cu Po-yen Lee (Taiwan), Vito Dragic (Slovenia) și Fedor Panko (Ucraina), fapt pentru care a cucerit medalia de bronz.

Simionescu adusese, sâmbătă, prima medalie a delegației României la Gwangju, bronz la categoria +100 kg.

Tot marți, la cat. 48 kg, Andreea Ștefănescu a fost învinsă în primul tur de franțuzoaica Scarlett Gabrielli.

Toate cele trei medalii ale României, una de argint (Larisa Florian, cat. 52 kg) și două de bronz, au fost cucerite la judo.