Tir: Patru medalii pentru România la Campionatele Mondiale Universitare

tir Delegația României care a participat la cea de-a 5-a ediție a Campionatelor Mondiale Universitare de tir sportiv de la Al-Ain (Emiratele Arabe Unite), desfășurate în perioada 8-12 octombrie, a revenit în țară cu un total de 4 medalii (2 de argint la echipe și 2 de bronz la individual), se precizează într-un comunicat remis AGERPRES.

În concursul de pistol liber pe echipe, reprezentanții țării noastre s-au clasat pe locul secund, cu un total 1.612 puncte. Alexandru Saucă (CS Politehnica Iași) a acumulat 548 pct, Rareș Ion (CSU Brașov) 543 p, iar Vlad Săcăleanu (CS Steaua București) 521 p.

La pistol cu aer comprimat, România a încheiat concursul tot pe poziția a doua, cu un total de 1.703 pct, acumulate de Rareș Ion, (574-16x), Alexandru Saucă (566-12x) și Vlad Săcăleanu (563-13x).

Alexandru Saucă a reușit să ocupe treapta a treia a podiumului în concursul individual de pistol liber, cu 168,8 pct, în timp ce Rareș Ion s-a clasat pe poziția a 6-a, cu 111,0 pct. La pistol viteză masculin, Vlad Săceanu a ocupat poziția a 6-a, cu 571 pct.

În concursul feminin de pușcă trei poziții, reprezentanta țării noastre, Laura Ilie (CS Dinamo București) a ocupat locul al treilea, cu 437,9 pct. Aceeași sportivă s-a clasat pe locul 8 la pușcă culcat, cu 514,7 pct, și pe poziția a 18-a la pușcă cu aer comprimat, cu 410,3 pct.

În întrecerea masculină de pistol cu aer comprimat, Rareș Ion a ocupat locul 5, cu 574,0 pct, Alexandru Saucă s-a clasat al 15-lea, cu 566 pct, iar Vlad Săceanu a fost al 19-lea, cu 563 pct.