Simona Halep s-a calificat în semifinalele turneului de la Indian Wells (WTA)

hale Jucătoarea română de tenis Simona Halep, numărul trei mondial, s-a calificat, miercuri, în semifinalele turneului WTA de la Indian Wells (California), dotat cu premii totale de 5.381.235 dolari, după ce a trecut de spaniola Carla Suarez Navarro, în trei seturi, cu 5-7, 6-1, 6-1.

Halep (23 ani) este prezentă pentru al doilea an consecutiv în semifinalele turneului californian, anul trecut fiind învinsă în penultimul act de poloneza Agnieszka Radwanska, în două seturi, cu 6-3, 6-4.

Sfertul de finală cu Carla Suarez Navarro a durat o oră și 54 de minute și a fost unul echilibrat, deși Simona și-a adjudecat seturile doi și trei cu un scor categoric.

Iberica (26 ani, 13 WTA) a început foarte bine meciul, a câștigat primul ghem pe serviciul său, iar apoi a reușit break-ul, după ce Halep salvase patru mingi de break. Halep nu a reușit să își găsească ritmul și s-a trezit condusă cu 4-0, soarta setului părând decisă. Totuși, Simona a reușit o revenire spectaculoasă, egalând situația, 4-4, după un dublu break. Totuși, adversara a reușit să încheie setul cu 7-5, în 51 de minute.

Suarez Navarro, cap de serie nr. 12 la Indian Wells, a început cu dreptul și setul al doilea (1-0), dar apoi Simona a câștigat ghem după ghem, încheind setul cu 6-1, în 30 de minute, după un break ”alb”.

În decisiv, Simona Halep, a treia favorită a turneului, a început la cârma jocului, și-a făcut serviciul și apoi a reușit un break (2-0), ajungând la opt ghemuri câștigate consecutiv. Carla Suarez a avut o tresărire de orgoliu, a făcut rebreak (2-1), dar nu a fost decât o amânare a verdictului, pentru că Simona a fost de neoprit și s-a impus cu 6-1, în 33 de minute.

Înaintea partidei de la Indian Wells, Halep și Carla Suarez Navarro câștigaseră fiecare câte patru meciuri, dar iberica a obținut și o victorie fără joc, anul trecut, când Simona a declarat forfait la meciul programat în optimi la Roma.

Simona a învins în 2012, în primul tur la Miami, cu 6-7 (5), 6-3, 6-3, și în primul tur la Tokyo, cu 6-2, 6-3, în 2013 în semifinale la s-Hertogenbosch, cu 6-3, 6-2, și la New Haven, în optimi, cu 3-6, 6-4, 6-1.

Jucătoarea spaniolă a câștigat în 2010 la Barcelona, în primul tur, cu 6-4, 3-6, 6-3, în 2011 la US Open, în turul al doilea, cu 3-6, 6-2, 6-2, în 2012, din nou la Barcelona, cu 6-4, 6-1, în sferturi, în 2013, în primul tur la Roland Garros, cu 3-6, 6-2, 6-2.

Simona Halep și-a asigurat un cec de 220.230 dolari și 390 de puncte WTA, iar în penultimul act o va înfrunta pe câștigătoarea meciului dintre americanca Serena Williams, liderul mondial, și elvețianca Timea Bacsinszky, cap de serie nr. 27.

Serena are 4-1 în duelurile directe cu Halep, dar fiecare a obținut câte o victorie în toamnă la Turneul Campioanelor de la Singapore, Simona cu 6-0, 6-2 în grupă, iar Williams cu 6-3, 6-0 în finală. În schimb, Halep a învins-o pe Bacsinszky în ambele partide directe.