Rugby: România, învinsă de Franța cu 38-11, la debutul său la Cupa Mondială 2015

imageResize (1) Selecționata României a fost învinsă de reprezentativa Franței, vicecampioana mondială, cu scorul de 38-11 (17-6), miercuri seara, pe Stadionul Olimpic din Londra, în cadrul Grupei D, la debutul său la Cupa Mondială de rugby 2015, găzduită de Anglia și Țara Galilor.

”Stejarii” au făcut în general un meci bun, dar au fost penalizați pentru momentele de slăbiciune pe care le-au arătat, în special de finalul meciului.

România a jucat în prima jumătate de oră de la egal la egal cu finalista ediției trecute a Cupei Mondiale și nu mult a lipsit să o conducă pe tabelă. Francezii au deschis scorul dintr-o lovitură de pedeapsă, dar Vlaicu a restabilit egalitatea (20), după cu un minut mai devreme a fost aproape de a reuși un eseu. Florin Vlaicu a ratat o nouă șansă de a oferi echipei noastre conducerea, irosind o lovitură de penalitate (26).

Un cartonaș galben primit de Paulică Ion a costat scump echipa României, care a încasat două eseuri transformate în decurs de numai câteva minute, în finalul primei reprize, la pauză scorul fiind 17-6 pentru francezi.

La reluare, România a continuat să evolueze curajos și a ținut piept echipei ”cocoșului galic” până în minutul 67, când Guitoune a marcat un eseu discutabil. ”Stejarii” au căzut psihic și adversarii au mai reușit un eseu, al patrulea, care le-a asigurat punctul bonus ofensiv.

România a realizat și ea o încercare, prin Vali Ursache, dar defensiva noastră a mai fost străpunsă o dată până la final, astfel că Franța s-a impus cu scorul de 38-11, o diferență exagerată având în vedere prestația foarte bună a ”stejarilor”.

Pentru Franța au reușit eseuri Sofiane Guitoune (30, 66), Yannick Nyanga (34), Wesley Fofana (69) și Gael Fickou (79), trei transformate de Morgan Parra (32, 35, 67) și două de Rory Kockott (71, 80). Morgan Parra a reușit și o lovitură de pedeapsă (8).

Punctele României au fost aduse de Valentin Ursache (eseu — 74) și Florin Vlaicu (lovituri de pedeapsă — 20, 40).

Franța a evoluat în acest meci cu garnitura a doua, după ce a învins Italia cu 32-10 în prima partidă.

În fața a 50.626 spectatori au evoluat echipele:
Franța: 1. Vincent Debaty (17. Eddy Ben Arous, 68), 2. Dimitri Szarzewski (căpitan; 16. Benjamin Kayser, 50), 3. Uini Atonio (18. Nicolas Mas, 50), 4. Bernard Le Roux, 5. Alexandre Flanquart, 6. Yannick Nyanga, 7. Fulgence Ouedraogo, 8. Louis Picamoles (20. Damien Chouly, 50); 9. Morgan Parra (21. Rory Kockott, 68), 10. Remi Tales, 11. Noa Nakaitaci, 12. Wesley Fofana, 13. Gael Fickou, 14. Sofiane Guitoune, 15. Brice Dulin. Selecționer: Philippe Saint-André.
Rezerve: 19. Yoann Maestri, 22. Frederic Michalak, 23. Mathieu Bastareaud.

România: 1. Mihăiță Lazăr (17. Andrei Ursache, 71), 2. Otar Turașvili (16. Andrei Rădoi, 59), 3. Paulică Ion (18. Horațiu Pungea, 73), 4. Valentin Popârlan (19. Ovidiu Toniță, 68), 5. Johannes van Heerden, 6. Valentin Ursache, 7. Viorel Lucaci (20. Stelian Burcea, 72), 8. Mihai Macovei (căpitan); 9. Florin Surugiu (21. Valentin Calafeteanu, 73), 10. Dănuț Dumbravă (23. Csaba Gal, 47), 11. Adrian Apostol (22. Ionuț Botezatu, 72), 12. Florin Vlaicu, 13. Paula Kinikinilau, 14. Mădălin Lemnaru, 15. Cătălin Fercu. Selecționer: Lynn Howells.

Arbitru: Jaco Peyper (Africa de Sud).
Cartonaș galben: Paulică Ion (30).

Înlocuiri temporare:
Franța: Szarzewski cu Kayser (23-32).
România: V. Ursache cu Pungea (36-40+1).

În clasament, pe primul loc se află Franța, cu 9 puncte (2 jocuri), urmată de Irlanda, 5 p (1 j), Italia, 0 p (1 j), România, 0 p (1 j), Canada, 0 p (1 j).

Următorul meci al Franței va avea loc pe 1 octombrie (22,00), cu Canada, la Milton Keynes, în timp ce ”stejarii” vor înfrunta Irlanda, duminică 27 septembrie (18,45), la Londra (Wembley).