Lupii București – Newport Dragons 10-37, în European Rugby Challenge Cup

rugby Selecționata Lupii București a fost învinsă de formația galeză Newport Gwent Dragons cu scorul de 37-10 (13-10), sâmbătă, pe Stadionul Ghencea din Capitală, într-un meci din Grupa a 3-a a competiției European Rugby Challenge Cup.

Lupii au început foarte bine meciul și au trecut la conducere după șase minute, grație unei lovituri de pedeapsă transformată de Florin Vlaicu. Jucătorii antrenați de galezul Lynn Howells s-au desprins la 10-0 (17), după eseul marcat de Sean Morrell și transformat de Vlaicu.

Din acest moment, oaspeții au ieșit mai mult la atac, au înscris prin Rhys Jones, din două lovituri de pedeapsă (10-6), iar în minutul 37 au preluat conducerea, grație unui eseu reușit de Ashley Smith și transformat de Jones, astfel că la pauză scorul era de 13-11 pentru ”dragoni”.

Repriza secundă a fost controlată categoric de galezi, care au mai marcat patru eseuri, prin Rhys Thomas, James Thomas și Cory Hill (2), obținând și punctul bonus ofensiv.

Meciul fusese programat inițial pe Stadionul Național ”Arcul de Triumf”, dar terenul acestei arene este impracticabil din cauza precipitațiilor.

Punctele echipei noastre au fost reușite de Florin Vlaicu, din nouă lovituri de pedeapsă (6, 17), și de Sean Morrell — eseu (16).

Pentru Newport au marcat Rhys Jones — două lovituri de pedeapsă (18, 26) și trei transformări (38, 60, 66), în timp ce eseuri au reușit Ashley Smith (37), Rhys Thomas (44), James Thomas (48) și Cory Hill (59, 65).

Echipe:
Bucharest Wolves: 15. Luke Samoa, 14. Robert Neagu, 13. Cătălin Dascălu, 12. Florin Ioniță, 11. Ionuț Botezatu, 10. Florin Vlaicu (căpitan), 9. Florin Surugiu; 1. Constantin Pristaviță, 2. Otar Turașvili, 3. Silviu Vasiliu, 4. Johan Van Heerden, 5. Petre Neacșu, 6. Alexandru Mitu, 7. Sean Morrell, 8. Răzvan Ailenei.
Rezerve: 16. Alexandru-Claudiu Oancea, 17. Mihai Dico, 18. Vlad Bădălicescu, 19. Onal Ageacai, 20. Vali-Cătălin Mototolea, 21. Grigoraș Diaconescu, 22. Andrei-Daniel Ilie, 23. Marian Apostol.
Newport Dragons: 15. Rhys Jones, 14. Tom Prydie, 13. Ross Wardle, 12. Ashley Smith, 11. Matthew Pewtner, 10. Jason Tovey, 9. Richie Rees; 1. Brok Harris, 2. Rhys Thomas, 3. Dan Way, 4. Cory Hill, 5. Andrew Coombs, 6. James Thomas, 7. Nic Cudd, 8. Lewis Evans (căpitan).
Rezerve: 16. Elliot Dee, 17. Phil Price, 18. Lloyd Fairbrother, 19. Matthew Screech, 20. James Benjamin, 21. Jonathan Evans, 22. Dorian Jones, 23. Hallam Amos.

Partida a fost condusă la centru de italianul Giuseppe Vivarini, originar din Padova (35 ani).

Suma adunată din vânzarea biletelor la partida de sâmbătă va fi donată integral organizației non-guvernamentale ”Salvați Copiii”.

Într-un meci disputat vineri în aceeași grupă, Newcastle Falcons a dispus de Stade Francais Paris cu 30-23.
Pe primul loc în grupă se află Newcastle Falcons, cu 14 puncte, urmată de Newport Gwent Dragons, 11 p, Stade Francais Paris, 5 p, și Bucharest Wolves, 1 p.

Echipa Lupii București va juca următorul meci pe 12 decembrie, revanșa cu Newport Gwent Dragons, pe arena Rodney Parade.