Liga I: Steaua București – Astra Giurgiu 0-0

steaua astra Steaua București și Astra Giurgiu au terminat la egalitate, 0-0, duminică seara, pe stadionul ”Steaua”, într-un meci din etapa a 9-a a Ligii I de fotbal.

Astra a fost mai periculoasă în prima repriză, când și-a creat mai multe ocazii la poarta lui Arlauskis, dar Budescu (1, 12, 29), Seto (10), Pliatsikas (32) sau De Amorim (43). Campioana și-a creat situații mari de gol după pauză, având bare prin Chipciu (48) și Breeveld (65). Keșeru (59) a irosit și el o oportunitate, dar și Gabriel Enache (75) a trecut pe lângă gol.

În 21 de partide directe în Liga 1, Steaua are 10 victorii, Astra 6, iar 5 partide s-au încheiat nedecis.

Steaua București — Astra Giurgiu 0-0, stadion “Steaua” — București
București, stadion ”Steaua”
Liga I de fotbal — etapa a 9-a

Au evoluat echipele:
Steaua: Giedrius Arlauskis — Paul Papp, Lukasz Szukala, Fernando Varela, Alin Toșca (Iasmin Latovlevici, 69) — Andrei Prepeliță, Nicandro Breeveld (Gabriel Iancu, 71) — Lucian Sânmărtean, Raul Rusescu (Nicolae Stanciu, 35), Alex Chipciu — Claudiu Keșeru. Antrenor: Constantin Gâlcă.
Astra: Silviu Lung jr — Vasilios Pliatsikas, Syam Ben Youssef, Cristian Oros, Junior Morais — Takayuki Seto, Vincent Laban — Gabriel Enache (Seidu Yahaya, 90+1), Constantin Budescu (Marian Cristescu, 87), William De Amorim — Sadat Bukari (Laurențiu Rus, 90). Antrenor: Daniel Isăilă.

Arbitru: Ovidiu Hațegan (Arad); arbitri asistenți: Marius Nicoară (Drobeta Turnu Severin), Daniel Mitruți (Craiova); arbitru de rezervă: Florin Miron (București)
Observatori: Augustus Constantin (Râmnicu Vâlcea) — CCA, Ion Craiu (București) — LPF
Cartonașe galbene: Ben Youssef (57), Chipciu (67), Iancu (76), Laban (80), scrie Agerpres.