Judo: Vlăduț Simionescu, primul loc la cat. +100 kg, în concursul European Open de la Sofia

judo Judoka Vlăduț Simionescu a ieșit câștigător în limitele categoriei +100 kg, duminică, la concursul European Open, de la Sofia, la care au participat nouă sportivi români.

Simionescu l-a învins în finală pe ucraineanul Iakov Hammo, după ce în optimi trecuse de georgianul Vahtang Okruașvili, în sferturi l-a învins pe germanul Pierre Borkowski, iar în semifinale s-a impus în fața sud-coreeanului Kim Soo-whan.

Cristian Bodîrlău (81 kg) s-a clasat pe locul 5, după ce a pierdut meciul pentru medalia de bronz în fața georgianului Ghiorghi Papunașvili. În primul tur, Bodîrlău l-a învins pe francezul Mehdi Tobrouki, în optimi a trecut de belarusul Alexandr Stașenko, în sferturi a câștigat la olandezul Frank De Wit, dare a pierdut semifinala cu egipteanul Mohamed Abdelaal, înainte de a ceda în fața lui Papunașvili.

Sâmbătă, Violeta Dumitru (48 kg) reușise o clasare pe locul 5.

La competiția de la Sofia au participat 452 de judoka din 51 de țări, 283 la masculin și 169 la feminin.