Judo: Corina Căprioriu aduce României a doua medalie de aur la Grand Prix-ul de la Tașkent

cori Corina Căprioriu a reușit să aducă României a doua medalie de aur în prima zi a Grand Prix-ului de judo de la Tașkent, după ce a învins-o pe Camila Minakawa din Israel, în finala categoriei 57 kg.

Căpioriu, locul 12 mondial, a reușit două waza-ari în confruntarea cu judoka israeliană, urcând astfel pe prima treaptă a podiumului de premiere.

România a obținut primul aur la turneul din capitala Uzbekistanului prin Andreea Chițu, care a învins-o în finala categoriei 52 kg pe mongoleza Tsolmon Adiyasmbuu, ocupanta locului 13 în ierarhia acestei categorii.

La turneul de judo de la Tașkent, dotat cu premii în valoare de 100.000 dolari, participă 282 de judoka din 42 de țări, competiția contând pentru calificarea la Jocurile Olimpice 2016 de la Rio.