Connect
To Top

Incepe Festivalul Filmului European la București | 11-23 iunie 2019

Între 11 și 23 iunie, în București, are loc cea de-a 23-a ediție a Festivalului Filmului European: peste 55 de filme de ficțiune (drame, comedii, biografii, thrillere, SF, fantastice, pentru copii), documentare și scurtmetraje – vor fi proiectate la:
📍 Cinema Elvire Popesco
📍 Cinema Muzeul Țăranului
📍 Cinema PRO
📍 Cinemateca Eforie (Cinemateca Romana)
📍 Balassi Intézet – Bukaresti Magyar Intézet/Institutul Maghiar din București (proiecții în aer liber)
📍 Centrul Ceh (Czech Centre Bucharest)
📍 Goethe-Institut Bucuresti
📍 Instituto Cervantes
📍 Spaţiul Public European

Festivalul oferă o platformă de înțelegere a societății contemporane, care ne poate da răspunsuri la întrebarea „Încotro merge, de fapt, Europa?ˮ. Dar, ca să ne cunoaștem prezentul, trebuie să investigăm și trecutul, așa că noua ediție a FFE are atât filme și documentare recente, cât și o importantă selecție de filme clasice.
Pe lângă secțiunile speciale consacrate, ARTE, Premiul LUX, Moldox, FFE Clasic, 23.FFE are și secțiuni speciale noi: Dincolo de Zid (la 30 de ani de la căderea zidului Berlinului, am pus la cale cea mai complexă retrospectivă a filmelor amplasate în Germania de Est), Sinergii (unde filmul devine teatru) și Tribut Bertolucci (dedicată marelui maestru italian, cu patru filme, dintre care trei proaspăt restaurate, în premieră pe marele ecran). Inedit va fi și maratonul de 24 de ore cu seria de documentare 24H Europe, unde 60 de tineri din 26 de țări europene vorbesc despre speranțele, fricile, visele și ambițiile lor.

Proiecțiile vor fi însoțite de întâlniri cu cineaști și actori, concerte, dezbateri, ateliere de film, lansări de carte și alte evenimente speciale.

Programul complet al proiecțiilor este disponibil aici: http://ffe.ro/2019

📌Programul FFE în București: 11 – 23 iunie: 📌

📎Marți 11 iunie – Gala de deschidere a FFE
📍TNB I.L.Caragiale – Sala Mare – Gala de deschidere
⏰19:30 Lazzaro Felice / Fericit ca Lazăr / Happy as Lazzaro – r: Alice Rohrwacher / Italia / 2018 / 120’

📎Miercuri 12 iunie
📍Teatrul Unteatru
⏰19:00 Persona (după un film de Ingmar Bergman) – regia: Peter Kerek / 2019 / 75’ (spectacol de teatru)

📎Joi 13 iunie
📍Apollo 111 // Palatul Universul**
⏰18:00 24 Hour Europe (6:00 – 7:00) The Next Generation – r: Britt Beyer, Vassili Silovic / Germania-Franța / 2019 / 24h (doc)
⏰20:00 Opening PARTY

📎Vineri 14 iunie
📍Cinema PRO
⏰18:00 Baloane de curcubeu* / Rainbow Bubbles – r: Iosif Demian / România / 1982 / 132’ (lansare de carte, Q&A)
⏰20:30 PARKING* – r: Tudor Giurgiu / România / 2019 / 110’ (Q&A)

📍Institutul Balassi**
⏰21:00 Timebox – r: Nora Agapi / România / 2018 / 69’ (doc)

📍Institutul Cervantes**
⏰19:00 Donbass – r: Sergey Loznitsa / Germania / 2018 / 122’

📎Sâmbătă 15 iunie
📍Cinema PRO
⏰13:30 Novecento / 1900 – r: Bernardo Bertolucci / Italia / 1976 / 314’
⏰18:30 Katrina’s Dream / Visul Katrinei* – r: Mirko Bischofberger, Dario Bischofberger / Italia / 2018 / 85’ (Q&A)
⏰20:30 Notti magiche / Nopți magice / Magical Nights – r: Paolo Virzi / Italia / 2018 / 125’

📍Institutul Balassi**
⏰21:00 Druga strana svega / Cealaltă parte a tuturor lucrurilor / The Other Side of Everything – r: Mila Turajlić / Serbia / 2017 / 100’ (doc)

📍Institutul Cervantes**
⏰19:00 Bezkrainata gradina / Grădina infinită / The Infinite Garden – r: Galin Stoev / Bulgaria / 2017 / 90’

📎Duminică 16 iunie
📍Cinema PRO
⏰16:30 Supa Modo – r: Likarion Wainaina / Germania / 2018 / 74’
⏰18:00 Romanian Short Waves / Cannes 2019* (Q&A)
⏰20:00 El Reino / Jocuri de putere / The Realm – r: Rodrigo Sorogoyen / Spania / 2018 / 122’

📍Institutul Balassi**
⏰21:00 Styx – r: Wolfgang Fischer / Germania / 2018 / 94’

📎Luni 17 iunie
📍Apollo111 // Palatul Universul
⏰20:00 Psycho (după o idee de Robert Bloch) – regia: Iris Spiridon / 2019 / 90’ (spectacol de teatru)

📍Institutul Balassi**
⏰21:30 Proiecția filmului mut Vântul / The Wind – r: Victor Sjöström / S.U.A. / 1928 / 95’, acompaniat sonor de FOLEY’ALA. (In Memoriam Tudor Caranfil)

📎Marți 18 iunie
📍Cinema Elvire Popesco
⏰18:30 PARKING – r: Tudor Giurgiu / România / 2019 / 110’
⏰20:30 Zerschlag mein Herz / Îmi rupi inima / Crush my Heart – r: Alexandra Makarová / Austria / 2018 / 99’

📍Cinema Muzeul Țăranului
⏰18:30 Stebuklas / Miracolul / Miracle – r: Egle Vertelyte / Lituania / 2017 / 91’
⏰20:30 Non ci resta che il crimine / Mai avem nevoie și de crime / All you need is Crime – r: Massimiliano Bruno / Italia / 2019 / 102’

📍Cinemateca Eforie
⏰14:00 Supa Modo – r: Likarion Wainaina / Germania / 2018 / 74’
⏰16:00 Die Stille nach dem Schuß / Legenda Ritei / The Legend of Rita – r: Volker Schlöndorff / Germania / 2000 / 103’
⏰18:00 Katrina’s Dream / Visul Katrinei – r: Mirko Bischofberger, Dario Bischofberger / Italia / 2018 / 85’
⏰20:00 Persona – r: Ingmar Bergman / Suedia / 1966 / 84’

📎Miercuri 19 iunie
📍Cinema Elvire Popesco
⏰18:00 Tegnap / Ieri / Yesterday – r: Bálint Kenyeres / Ungaria / 2018 / 119’
⏰20:30 La douleur / Durerea / Memoir of War – r: Emmanuel Finkiel / Franța / 2018 / 126’

📍Cinema Muzeul Țăranului
⏰18:30 Souvenir / Suvenir – r: Bavo Defurne / Belgia / 2016 / 90’
⏰20:30 God Exists, Her Name Is Petrunija / Dumnezeu există și numele lui e Petrunija / God Exists, Her Name Is Petrunija – r: Teona Strugar Mitevska / Macedonia de Nord / 2019 / 100’

📍Cinemateca Eforie
⏰14:00 Styx – r: Wolfgang Fischer / Germania / 2018 / 94’
⏰16:00 Buğday / Grâne / Grain – r: Semih Kaplanoğlu / Turcia / 2017 / 127’
⏰18:30 Psycho – r: Alfred Hitchcock / S.U.A. / 1960 / 109’
⏰20:30 Sonnenallee / Aleea Soarelui / Sun Alley – r: Leander Haußmann / Germania / 1999 / 101’

📍Centrul Ceh**
⏰19:00 MOLDOX LAB / laborator de film documentar din Republica Moldova

📍Goethe-Institut // PAVILION 32**
⏰19:00 Barbara – r: Christian Petzold / Germania / 2012 / 105’

📍Institutul Cervantes**
⏰19:00 Corée du Nord: les hommes des Kim / Coreea de Nord: oamenii lui Kim / All the Dictator’s Men – r: Marjolaine Grappe / Franța-Germania / 2018 / 63’ (doc)

📍Spațiul Public European**
⏰19:00 Kona fer í stríð / Femeie în război / Woman at War – r: Benedikt Erlingsson / Islanda / 2018 / 101’

📎Joi 20 iunie
📍Cinema Elvire Popesco
⏰18:30 Druga strana svega / Cealaltă parte a tuturor lucrurilor / The Other Side of Everything – r: Mila Turajlić / Serbia / 2017 / 100’ (doc)
⏰20:30 Fuga / Fugue – r: Agnieszka Smoczynska / Polonia / 2018 / 102’

📍Cinema Muzeul Țăranului
⏰18:30 Die Stille nach dem Schuß / Legenda Ritei / The Legend of Rita – r: Volker Schlöndorff / Germania / 2000 / 103’
⏰20:30 La douleur / Durerea / Memoir of War – r: Emmanuel Finkiel / Franța / 2018 / 126’

📍Cinemateca Eforie
⏰14:00 Happy / Fericit – r: Carolin Genreith / Germania / 2016 / 90’ (doc)
⏰16:00 O Gios tis Sofias / Fiul Sofiei / Son of Sofia – r: Elina Psykou / Grecia / 2017 / 111’
⏰18:00 Goodbye, Lenin! / Adio, Lenin! – r: Wolfgang Becker / Germania / 2003 / 113’
⏰20:00 My Left Foot: The Story of Christy Brown / Piciorul meu stâng – r: Jim Sheridan / Irlanda / 1989 / 98’

📍Centrul Ceh**
⏰19:00 Agatha Christie, la reine du crime / Agatha Christie – regina crimei / Agatha Christie – The Queen of Crime – r: André Schäfer, Anna Steuber / Germania-Franța / 2017 / 52’ (doc)

📍Goethe-Institut // PAVILION 32**
⏰19:00 The Lives of Others / Viețile altora / Das Leben der Anderen – r: Florian Henckel von Donnersmarck / Germania / 2006 / 137’

📍Institutul Cervantes**
⏰19:00 No sé decir adió / Mi–e greu să spun adio / Can’t Say Goodbye – r: Lino Escalera / Spania / 2017 / 96’

📎Vineri 21 iunie
📍Cinema Elvire Popesco
⏰17:00 Kona fer í stríð / Femeie în război / Woman at War – r: Benedikt Erlingsson / Islanda / 2018 / 101’
⏰19:00 Kääntöpiste / Punct de cotitură – r: Simo Halinen / Finlanda / 2018 / 104’
⏰21:00 Celle que vous croyez / Identitate virtuală / Who You Think I Am – r: Safy Nebbou / Franța / 2019 / 102’

📍Cinema Muzeul Țăranului
⏰18:30 Ministarstvo ljubavi / Ministerul iubirii / Ministry of Love – r: Pavo Marinković / Croația / 2016 / 103’
⏰20:30 Egon Schiele: Tod und Mädchen / Egon Schiele: Moartea și Fecioara* / Egon Schiele: Death and the Maiden – r: Dieter Berner / Austria / 2016 / 109’ (Q&A)

📍Cinemateca Eforie
⏰14:00 Bezkrainata gradina / Grădina infinită / The Infinite Garden – r: Galin Stoev / Bulgaria / 2017 / 90’
⏰16:00 Skřivánci na niti / Ciocârliile pe sârmă / Larks on a String – r: Jiří Menzel / Cehoslovacia / 1990 / 94’
⏰18:00 Barbara – r: Christian Petzold / Germania / 2012 / 105’
⏰20:00 Il Conformista / Conformistul / The Conformist – r: Bernardo Bertolucci / Italia / 1970 / 113’

📍Centrul Ceh**
⏰19:00 The Dreamers / Visătorii – r: Bernardo Bertolucci / Italia / 2003 / 115’

📍Goethe-Institut // PAVILION 32**
⏰19:00 Goodbye, Lenin! / Adio, Lenin! – r: Wolfgang Becker / Germania / 2003 /113’

📍Institutul Balassi **
⏰22:00 Remélem legközelebb sikerül meghalnod 🙂 / Sper să mori data viitoare :)* / I Hope You’ll Die Next Time – r: Mihály Schwechtje / Ungaria / 2018 / 102’ (Q&A)

📍Institutul Cervantes**
⏰19:00 Júlia ist / Julia – r: Elena Martín / Spania / 2017 / 96’

📎Sâmbătă 22 iunie
📍Cinema Elvire Popesco
⏰16:30 PARKING – r: Tudor Giurgiu / România / 2019 / 110’
⏰18:30 Júlia ist / Julia – r: Elena Martín / Spania / 2017 / 96’
⏰20:30 Grâce à Dieu / Slavă Domnului! / By the Grace of God – r: François Ozon / Franța / 2019 / 137’

📍Cinema Muzeul Țăranului
⏰14:00 Remélem legközelebb sikerül meghalnod 🙂 / Sper să mori data viitoare 🙂 / I Hope You’ll Die Next Time – r: Mihály Schwechtje / Ungaria / 2018 / 102’
⏰16:00 Happy / Fericit – r: Carolin Genreith / Germania / 2016 / 90’ (doc)
⏰18:00 Buğday / Grâne / Grain – r: Semih Kaplanoğlu / Turcia / 2017 / 127’
⏰20:30 Lazzaro Felice / Fericit ca Lazăr / Happy as Lazzaro – r: Alice Rohrwacher / Italia / 2018 / 120’

📍Cinemateca Eforie
⏰12:30 Agatha Christie, la reine du crime / Agatha Christie – regina crimei / Agatha Christie – The Queen of Crime – r: André Schäfer, Anna Steuber / Germania / 2017 / 52’ (doc)
⏰14:00 Novecento / 1900 – r: Bernardo Bertolucci / Italia / 1976 / 314’
⏰20:00 The Lives of Others / Viețile altora / Das Leben der Anderen – r: Florian Henckel von Donnersmarck / Germania / 2006 / 137’

📍Centrul Ceh**
⏰19:00 Stebuklas / Miracolul / Miracle – r: Egle Vertelyte / Lituania / 2017 / 91’

📎Duminică 23 iunie
📍Cinema Elvire Popesco
⏰16:30 Celle que vous croyez / Identitate virtuală / Who You Think I Am – r: Safy Nebbou / Franța / 2019 / 102’
⏰18:30 Sonnenallee / Aleea Soarelui / Sun Alley – r: Leander Haußmann / Germania / 1999 / 101’
⏰20:30 El Reino / Jocuri de putere / The Realm – r: Rodrigo Sorogoyen / Spania / 2018 / 122’

📍Cinemateca Eforie
⏰14:00 Corée du Nord: les hommes des Kim / Coreea de Nord: oamenii lui Kim / All the Dictator’s Men – r: Marjolaine Grappe / Franța-Germania / 2018 / 63’ (doc)
⏰16:00 No sé decir adió / Mi–e greu să spun adio / Can’t Say Goodbye – r: Lino Escalera / Spania / 2017 / 96’
⏰18:00 Prima della rivolutione / Înainte de Revoluție / Before the Revolution – r: Bernardo Bertolucci / 1964 / 105’

📍Cinema Muzeul Țăranului
⏰14:30 Grâce à Dieu / Slavă Domnului! / By the Grace of God – r: François Ozon / Franța / 2019 / 137’
⏰17:00 O Gios tis Sofias / Fiul Sofiei / Son of Sofia – r: Elina Psykou / Grecia / 2017 / 111’
⏰19:30 Gala de închidere – Henry V / Henric al V-lea – r: Kenneth Branagh / Marea Britanie / 1989 / 137’ (copie restaurată)

* Proiecție în prezența invitaților speciali (Q&A)
** Accesul publicului este gratuit, în limita locurilor disponibile. În eventualitatea în care vor interveni modificări în program, acestea vor fi anunțate pe www.ffe.ro și www.facebook.com/ffeRomania

Accesul la proiecțiile programate în sălile centrelor și institutelor culturale partenere din București este gratuit. Biletele pentru filmele proiectate la cinematografe pot fi achiziționate de la casele de bilete ale acestora, sau online, de pe platformele Eventbook (pentru filmele care rulează la Cinema Elvire Popesco și Cinema Muzeul Țăranului), Eventim (pentru filmele de la Cinema PRO) și Kompostor (pentru filmele de la Cinemateca Eforie).

Festivalul Filmului European este organizat de Institutul Cultural Român, cu sprijinul Reprezentanței Comisiei Europene, al Biroului de Informare al Parlamentului European și al Uniunii Cineaștilor din Romania, sub egida EUNIC România, în parteneriat cu ambasadele, centrele și institutele culturale ale ţărilor europene.

Loading Facebook Comments ...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.