Gimnastică artistică: Românca Larisa Iordache, argint la sol, a doua sa medalie la Mondiale

larii Gimnasta româncă Larisa Iordache a cucerit medalia de argint în concursul de sol al Campionatelor mondiale de gimnastică artistică din orașul chinez Nanning, a doua sa medalie, după argintul obținut la individual compus, totalul obținut în finala de duminică fiind de 14,800, cu 6,3 dificultate și o notă la execuție de 8,5, un rezultat meritoriu pentru sportiva pe umerii căreia a stat întreaga delegație română la această a 45-a ediție a competiției supreme.

Medalia de aur la sol a fost cucerită de Simone Biles (SUA), cu 15,333 puncte, indubitabil eroina acestor campionate mondiale, cu 4 medalii de aur și una de argint (la sărituri), din 6 posibile, ceea ce poate fi o idee despre modul în care a fost gândit și este concretizat noul cod de punctaj, axat pe acrobatică și mai puțin pe elementele gimnice și pe prezentarea artistică.

Bronzul a fost adjudecat de rusoaica Aliya Mustafina, cu 14,733 puncte, ea reușind această performanță din postura de ultimă concurentă, dovadă că i-a revenit stăpânirea de sine.