FOTE 2015 Tbilisi: România, pe locul 12 în clasamentul pe medalii, înaintea ultimei zi de competiții

fote Delegația României ocupă locul 12 în clasamentul pe medalii, vineri seara, după cinci zile de competiții, la Festivalul Olimpic al Tineretului European (FOTE) 2015, de la Tbilisi (Georgia), care se va încheia sâmbătă.

Bilanțul României este de trei medalii de aur, patru de argint și una de bronz. Medaliile de aur au fost cucerite de înotătoarea Maria Claudia Gâdea (400 m mixt) și de atletele Georgiana Iuliana Aniței (triplusalt) și Andrea Miklos (400 m), argintul a fost câștigat de atleții Bogdan Ioan Sitoianu (lungime), Răzvan Cristian Grecu (triplusalt), Mihăiță Andrei Micu (ciocan) și de judoka Răzvan Adrian Ciolan (cat. 73 kg), în timp ce medalia de bronz a fost adjudecată de înotătorul Daniel Cristian Martin (200 m spate).

În clasamentul pe medalii, primul loc este ocupat de Rusia, cu 14 de aur, 6 de argint și 10 de bronz, urmată de Ungaria, 9-3-9, Italia, 9-2-7, Franța, 7-3-7, Republica Moldova, 5-2-0, etc

Vineri, selecționata de handbal junioare Under-17 a învins Muntenegru cu scorul de 29-23 în prima partidă pentru locurile 5-8. Pentru echipa antrenată de Mariana Tîrcă și Luminița Dinu au marcat Alexandra Badea — 7 goluri, Bianca Dinuț — 5, Sorina Tîrcă — 4, Aura Teodora Popescu — 4, Raluca Petruș — 3, Andreea Tecar — 3, Daria Bucur — 1, Alexandra Banciu — 1, Claudia Lăcătuș — 1.

Ultimul meci, pentru pozițiile 5-6, va avea loc sâmbătă, contra Germaniei.

În proba feminină de simplu la tenis, Selma Ștefania Cadâr a fost învinsă în semifinale de principala favorită, Lucie Kankova (Cehia), cu 6-3, 6-4.

La judo, Otilia Georgiana Preda (cat. 63 kg) a pierdut în primul tur la suedeza Ida Eriksson.

În concursul de înot, Ana Iulia Dascăl a terminat pe locul 7 în finală la 50 m liber feminin (27.04), Maria Claudia Gâdea a ocupat locul 4 la 200 m bras, în seria a doua (02:44.62), Andrei Rusen s-a clasat pe locul 4 în seria a patra la 200 m fluture masculin (1:08.01), în timp ce Ana Iulia Dascăl s-a clasat a patra în seria a patra la 200 m liber (02:10.66).