Fotbal: Dinamo, eliminată de CS Mioveni din Cupa României-Timișoreana

dinamo csm Echipa de ligă secundă CS Mioveni a eliminat pe Dinamo București din optimile de finală ale Cupei României-Timișoreana la fotbal, după ce a învins formația din Șoseaua Ștefan cel Mare cu scorul de 1-0 (1-0), într-un meci disputat în Complex Sportiv ”Nicole Dobrin” din Pitești.

Unicul gol al partidei a fost marcat de brazilianul Roberto Ayza (23), în urma unei neînțelegeri între fundașul Ștefan Bărboianu și portarul Traian Marc.

Dinamo este a doua ”victimă” a echipei antrenate de ex-dinamovistul Claudiu Niculescu, după ce formația din Mioveni a eliminat în faza anterioară deținătoarea trofeului, Astra Giurgiu.

Dinamo a dominat categoric repriza secundă, dar nu a reușit să își creeze decât o ocazie mare de gol, însă portarul Popescu a respins șutul lui Bilinski (54). Argeșenii au avut ocazia în ultimele minute să marcheze și golul al doilea, dar Biceanu și Vintilă au ratat singuri cu portarul.

CS Mioveni (II) — FC Dinamo București 1-0 (1-0)
A marcat: Roberto Ayza (23).
Pitești — Complex Sportiv ”Nicole Dobrin”

Au evoluat echipele:
CS Mioveni: O. Popescu — C. Negoiță, Calvin Tolmbaye, I. Rada, Ed. Stoica — Răuță (căpitan) — Dragalina, Gălan, Alin Popa (Biceanu, 82), Ayza (Mazilu, 80) — Nilă (M. Vintilă, 74). Antrenor: Claudiu Niculescu.
Dinamo: Traian Marc — Bărboianu (căpitan), Nedelcearu, Cordoș, Grecu — Miranda (V. Lazăr, 41), Elton (I. Șerban, 78) — B. Gavrilă (C. Matei, 46), D. Rotariu, M. Alexe — Bilinski. Antrenor: Flavius Stoican.

Arbitru: Marian Balaci (Drobeta Turnu Severin); arbitri asistenți: Daniel Demetrescu (Rm. Vâlcea), Adrian Ionescu (Târgoviște); arbitru de rezervă: Marius Chițu (Târgoviște)
Observatori: Stan Prodan (Alexandria) — CCA, Dumitru Paraschiv (Drobeta Turnu Severin) — FRF
Cartonașe galbene: Răuță (5), Bărboianu (15), Nilă (20), Miranda (38), Ayza (50), C. Matei (66), Nedelcearu (71), Dragalina (72), D. Rotariu (73), O. Popescu (87), Negoiță (90+6).