Fotbal: Campionatul Spaniei – Florin Andone a marcat cel mai rapid gol din acest sezon

andone Atacantul român Florin Andone (21 ani) a marcat cel mai rapid gol din actuala ediție a campionatului de fotbal al Spaniei, vineri seara, după 10 secunde din meciul pe care echipa sa, Cordoba, l-a terminat la egalitate cu Eibar, 1-1, pe teren propriu, în etapa a 19-a.

Eibar a avut lovitura de start, dar Andone a recuperat un balon și a deschis scorul după doar zece secunde, în urma unei combinații cu Cartabia. A fost cel mai rapid gol din actuala stagiune și totodată al patrulea cel mai rapid din istoria primei ligi spaniole, după 9 sec 8/10, devansat de reușitele lui Llorente — 7 sec 3/10 (20.01.2008), Keita — 7 sec 6/10 (27.03.2014) și Dario Silva — 8 sec (10.12.2000).

Andone, care a marcat vineri seara golul cu numărul 700 al echipei Cordoba pe noul stadion El Arcangel, inaugurat în 1993, a impresionat la Cordoba în cele trei partide jucate: gol la debut cu Granada (2-0), contribuție decisivă la autogolul care a adus victoria pe terenul lui Rayo (1-0) și gol cu Eibar (1-1).

Florin Andone a jucat 82 de minute în partida cu Eibar (înlocuit cu Borja Garcia) și a scos o eliminare, a atacantului Federico Piovaccari (ex-Steaua), în minutul 58. Și gazdele au avut un om eliminat, Campabadal (56).

La Cordoba au mai jucat Edimar (ex-CFR Cluj), tot meciul, și Abel Moreno (ex-Steaua), din min. 63. Golul oaspeților a fost înscris de Arruabarrena (73).

În clasament, Cordoba ocupă locul 14, cu 18 puncte, iar Eibar se află pe locul 8, cu 27 p. Real Madrid este liderul clasamentului, cu 42 puncte (17 jocuri), pe locul al doilea este FC Barcelona, cu 41 p, podiumul fiind completat de Atletico Madrid, 38 p.