FC Barcelona – Real Madrid 2-1, în El Clasico

suarez FC Barcelona a câștigat o nouă ediție din El Clasico, 2-1 cu Real Madrid, duminică seara, pe Camp Nou, meci disputat în cadrul etapei a 28-a a campionatului de fotbal al Spaniei.

Francezul Jeremy Mathieu (19) și uruguayanul Luis Suarez (56) au marcat pentru Barca, în timp ce golul madrilenilor a fost înscris de Cristiano Ronaldo (31).

Luis Suarez a fost artizanul acestui succes, care o duce pe Barcelona la patru puncte de marea sa rivală, cu zece etape înainte de finalul campionatului.

Barcelona a avut șansa de a se desprinde pe finalul jocului, dar a ratat mai multe ocazii clare de gol. În prima repriză, Real a fost mai periculoasă, având o bară prin Ronaldo, iar în debutul reprizei secunde a irosit alte situații prin Bale și Benzema, înainte să vină golul lui Suarez.

În fața a 98.760 de spectatori au evoluat echipele:

Barcelona: Bravo — Dani Alves, Piqué, Mathieu, Jordi Alba — Mascherano, Rakitic (Sergio Busquets, 74), Iniesta (Xavi, 80) — Messi, L. Suárez, Neymar Jr (Rafinha, 85). Antrenor: Luis Enrique.

Real Madrid: Casillas — Dani Carvajal, Pepe (Varane, 72), Sergio Ramos, Marcelo — Kroos, Isco (Jesé, 80), Modric (Lucas Silva, 88) — Bale, Benzema, Cristiano Ronaldo. Antrenor: Carlo Ancelotti.

Arbitru: Mateu Lahoz (Valencia).

Cartonașe galbene: Pepe (21), Suárez (28), Alba (37), Cristiano Ronaldo (37), Carvajal (48), Modric (52), Mascherano (61), Sergio Ramos (63), Iniesta (64), Dani Alves (70).