CM 2014: Germania s-a calificat în finala Cupei Mondiale după ce a zdrobit Brazilia cu 7-1

BRA-GER Echipa Germaniei s-a calificat de o manieră incredibilă în finala Cupei Mondiale de fotbal din Brazilia (12 iunie – 13 iulie), marți, după ce a zdrobit formația gazdă cu scorul neverosimil de 7-1 (5-0), în semifinala jucată pe stadionul ”Mineirao” din Belo Horizonte.

Germania, campioană mondială în 1954, 1974 și 1990, va disputa a opta sa finală a competiției (le-a pierdut pe cele din 1966, 1982, 1986 și 2002), după ce pe ultima o pierduse chiar în fața Braziliei, în 2002.

Echipa antrenată de Joachim Loew, selecționer care a câștigat clar duelul tactic cu ”veteranul” Luiz Felipe Scolari, s-a impus prin golurile marcate de Thomas Mueller (11), Miroslav Klose (23), Toni Kroos (24, 26), Sami Khedira (29) și Andre Schuerrle (69, 79). Germania a avut 20 de minute de grație în care a marcat cele cinci goluri din prima repriză, perioadă care a fost, în același timp, cea mai neagră din istoria naționalei braziliene, care nu a mai încasat atâtea goluri într-un răstimp atât de scurt. Golul de onoare al Braziliei a fost înscris de Oscar (90).

Brazilia a început destul de avântat meciul și a avut prima situație de poartă în minutul 3, când Marcelo a tras din afara careului, dar balonul a ocolit poarta. Khedira a avut prima ocazie a oaspeților, dar șutul său l-a nimerit tocmai pe coechipierul său Kroos, aflat în careul Selecao.

Nationalmannschaft a deschis scorul după doar 11 minute de joc, prin Thomas Mueller, care a fost lăsat nemarcat în mijlocul careului și a reluat simplu în plasă centrarea lui Kroos, din corner: 0-1. Mueller a ajuns la cinci goluri marcate la CM 2014, cifră cu care a câștigat titlul de golgheter la ediția precedentă.

Ce a urmat a fost o execuție în direct, o dramă incredibilă a fotbalului brazilian, poate mai mare decât cea din 1950, când echipa Braziliei pierdea Cupa Mondială pe ”Maracana”, învinsă cu 2-1 de Uruguay.

Echipa ”auriverde” a fost parcă anesteziată de golul lui Mueller și a mai încasat un gol în minutul 23, când Miroslav Klose a înscris după de Julio Cesar respinsese un prim șut al germanului: 0-2 (23). Klose a devenit, cu această reușită, golgheterul all-time al Cupei Mondiale, cu 16 goluri, unul mai mult decât Ronaldo Nazario de Lima, cu care se afla la egalitate.

Acest veritabil ”blitzkrieg” a fost completat de ”dubla” lui Toni Kroos (24, 26), iar Sami Khedira (29) a completat și el un scor incredibil, la care fanii brazilieni efectiv plângeau în tribune.

Dezastrul ar fi putut fi și mai mare, dacă arbitrul ar fi acordat penalty pentru oaspeți în minutul 32, când Fernandinho a respins cu mâna șutul lui Kroos.

Până la pauză nu s-a mai întâmplat nimic notabil, brazilienii regăsindu-se într-o oarecare măsură pentru a nu mai primi și alte goluri.

Scolari a făcut câteva mutări la pauză și echipa Braziliei revenită de la cabine a arătat altfel, a controlat jocul, a atacat și ocaziile de gol au apărut repede. Neuer a respins centrarea periculoasă a Ramires (51), după care a fost salvator în fața lui Oscar (52). Portarul german s-a evidențiat în mod deosebit la două șuturi consecutive ale lui Paulinho (53).

Mueller a fost aproape de golul șase, atât pentru el la CM 2014, cât și pentru echipa sa în semifinală, dar Julio Cesar a respins de sub transversală (61).

Germania a marcat și al șaselea său gol, în minutul 69, prin Andre Schuerrle, la capătul unei faze simple de atac, cu combinații care au făcut șah-mat apărarea Braziliei: 0-6. ”Panzerul” german nu a arătat milă nici în continuare și Schuerrle a mai înscris o dată, cu un șut la vinclu, în minutul 79: 0-7.

Neuer i-a refuzat golul lui Ramires (85), Oscar a ratat și el (89), dar și Oezil a irosit o mare ocazie, pentru ca la faza imediat următoare Oscar să marcheze golul de onoare al Braziliei (90) și meciul s-a încheiat cu cel mai mare scor al Mondialului 2014 (1-7) și totodată a doua victorie ca scor a Germaniei la Cupa Mondială, după 8-0 cu Arabia Saudită, în 2002.

Selecao, care viza al șaselea său titlu mondial la debutul CM 2014, nu a confirmat speranțele puse în ea și a încheiat din nou lamentabil un Mondial pe teren propriu, după cel din 1950.

Brazilia nu mai pierduse un meci oficial acasă din 1975, când Peru se impunea cu scorul de 3-1, chiar la Belo Horizonte, în semifinalele competiției Copa America. Cea mai drastică înfrângere a Braziliei data din 18 septembrie 1920, când Uruguayul câștiga cu scorul de 6-0, la Vina del Mar (Chile), în Copa America.

Brazilia va disputa finala mică, sâmbătă, la Brasilia, în timp ce Germania va juca, duminică, pe Maracana, pentru trofeu cu câștigătoarea din a doua semifinală, care le opune miercuri pe Argentina și Olanda, scrie Agerpres.

Brazilia — Germania 1-7 (0-5)
Au marcat: Oscar (90), respectiv Thomas Mueller (11), Miroslav Klose (23), Toni Kroos (24, 26), Sami Khedira (29), Andre Schuerrle (69, 79).
Belo Horizonte, stadion ”Mineirao”
Cupa Mondială 2014 — semifinale

Au evoluat echipele:
Brazilia: 12. Julio Cesar — 23. Maicon, 4. David Luiz (căpitan), 13. Dante, 6. Marcelo — 17. Luiz Gustavo, 5. Fernandinho (8. Paulinho, 46) — 20. Bernard, 11. Oscar, 7. Hulk (16. Ramires, 46) — 9. Fred (19. Willian, 69). Selecționer: Luiz Felipe Scolari.
Rezerve neutilizate: 1. Jefferson, 22. Victor — 2. Daniel Alves, 14. Maxwell, 15. Henrique, 18. Hernanes, 21. Jo.

Germania: 1. Manuel Neuer — 16. Philipp Lahm (căpitan), 20. Jerome Boateng, 5. Mats Hummels (17. Per Mertesacker, 46), 4. Benedikt Hoewedes — 6. Sami Khedira (14. Julian Draxler, 76), 7. Bastian Schweinsteiger — 13. Thomas Mueller, 18. Toni Kroos, 8. Mesut Oezil — 11. Miroslav Klose (9. Andre Schuerrle, 58). Selecționer: Jochim Loew.
Rezerve neutilizate: 12. Ron-Robert Zieler, 22. Roman Weidenfeller — 2. Kevin Grosskreutz, 3. Matthias Ginter, 10. Lukas Podolski, 15. Erik Durm, 19. Mario Goetze, 23. Christoph Kramer.

Arbitru: Marco Rodriguez; arbitri asistenți: Marvin Torrentera, Marcos Quintero (toți din Mexic); arbitru de rezervă: Mark Geriger (SUA)
Cartonaș galben: Dante (68).