Ciclism: Australianul Rohan Dennis (BMC), primul tricou galben din Turul Franței 2015

le tour Australianul Rohan Dennis, de la BMC, a devenit primul purtător al tricoului galben în Turul ciclist al Franței 2015, după ce a câștigat sâmbătă prima etapă, un contracronometru de 13,8 km disputat la Utrecht în Olanda, cu timpul de 14min56sec.

Dennis a fost urmat în clasament de germanul Tony Martin la 5sec, elvețianul Fabian Cancellara la 6 sec, olandezul Tom Dumoulin (Giant) la 8 sec etc.

Dintre marii favoriți, italianul Vicenzo Nibali (Astana) a sosit cel mai bine, pe locul 22 la 43sec. Britanicul Chris Froome (Sky) a fost al 39-lea, la 50 sec, spaniolul Alberto Contador (Tinkoff) al 46-lea la 58sec și columbianul Nairo Quintana (Movistar) al 57-lea, la 1min01sec.

Nibali, campionul en titre, are un avans de 7sec față de Froome, 15 sec față de Contador și 18 față de Quintana.