Tenis: Simona Halep s-a calificat în optimile turneului WTA de la Beijing

halee Jucătoarea română de tenis Simona Halep, numărul doi mondial, s-a calificat în optimile de finală ale turneului WTA de la Beijing, dotat cu premii totale de 5.427.105 dolari, marți, după un meci de mare luptă cu chinezoaica Lin Zhu, câștigat cu 7-5, 6-4.

Halep (23 ani) a avut nevoie de o oră și 29 de minute pentru a trece de Lin Zhu (20 ani), numărul 167 mondial, beneficiara unui wild card. Halep a fost condusă în primul set cu 4-3 și 5-4, iar la 5-5 a reușit un break, după care și-a fructificat serviciul și și-a adjudecat setul în 47 de minute. Setul secund a fost echilibrat până la 3-3, după care Simona a reușit un break și s-a desprins la 5-3. Zhu a anulat câteva mingi de meci și a dus meciul la 5-4, dar Halep și-a făcut serviciul și s-a impus cu 6-4.

Simona Halep și-a asigurat un cec de 51.850 dolari și 120 de puncte WTA, iar în optimi o va înfrunta pe Andrea Petkovic (Germania/N. 15), victorioasă în turul secund cu 6-3, 6-3 în fața americancei Madison Keys, după ce în primul tur o eliminase pe Monica Niculescu.

Constănțeanca are avantaj în întâlnirile directe cu Petkovic (27 ani, 17 WTA), pe care a învins-o de trei ori: în 2013, în finala turneului de la Nurnberg, cu 6-3, 6-3, și în primul tur la Tokyo, cu 7-6 (4) 6-3, precum și anul acesta, în semifinale la Roland Garros, cu 6-2, 7-6 (4). Singurul succes al jucătoarei germane datează din 2009, la turneul ITF de la București, cu 6-2, 7-6 (2), în sferturile de finală.