Connect
To Top

Radio Deea te invita la film

PROGRAM RETROSPECTIVA TIFF BUCUREȘTI

Castigatorii trofeelor la TIFF 2014 ajung pe ecranele din Bucuresti intre 10 si 19 iunie, intr-o retrospectiva organizata la Cinema Studio, Cinema Elvira Popescu si J’ai Bistrot. Cea de-a 13-a editie a Festivalului International de Film Transilvania s-a incheiat duminica seara, in spatiul Unirii Open Air, care s-a dovedit neincapator pentru miile de spectatori dornici sa vada premiera filmului 12 ani de copilarie/ Boyhood (r. Richard Linklater). Retrospectiva debuteaza oficial marti, 10 iunie, la Cinema Studio, cu cele doua filme care au deschis, respectiv inchis TIFF-ul clujean: Philomena (r. Stephen Frears, ora 19.30), nominalizat anul acesta la Oscar, si Boyhood (ora 21.30).

Marți, 10 iunie

CINEMA STUDIO
12:30 – Între două surori/ Beloved Sisters, regia: Dominik Graf (Germania)
16:00 – Ultima noapte/ Concrete Night, regia: Pirjo Honkasalo
18:00 – Balul pompierilor/ The Firemen’s Ball, Regia: Miloš Forman (Cehoslovacia, Italia)
19:30 – Philomena, regia: Stephen Frears (Marea Britanie)
21:30 – 12 ani de copilărie/ Boyhood, regia: Richard Linklater (SUA)

Miercuri, 11 iunie

CINEMA STUDIO
12:00 – Un pact/ A Pact, regia: Denis Dercourt (Germania, Franța)
14:00 – Sex, droguri și impozite/ Sex, Drugs and Taxation, regia: Christoffer Boe (Danemarca)
16:00 – Freză nasoală/ Bad Hair, regia: Mariana Rondón (Venezuela, Peru, Germania)
18:00 – Umbra albă/ White Shadow, regia: Noaz Deshe (Italia, Germania, Tanzania) – Mențiunea specială a juriului TIFF 2014
20:15 – Înainte de sfârșitul nopții/ Before the Night is Over, regia: Peter Solan (Cehoslovacia)
22:00 – Canibal / Cannibal, regia: Manuel Martín Cuenca (Spania, România, Rusia, Franța)

CINEMA ELVIRE POPESCO
18:00 – Distrușii/ Sickfulpeople, regia: Juri Rechinsky (Austria, Ucraina)
20:00 – Venus înveșmântată în blănuri/ Venus in fur, regia: Roman Polanski (Franța, Polonia)

Joi, 12 iunie

CINEMA STUDIO
12:00 – Pionier/ Pioneer, regia: Erik Skjoldbjærg (Norvegia, Germania, Suedia, Franța, Finlanda)
14:00 – Copiii preotului/ The Priest’s Children, regia: Vinko Brešan (Croația, Serbia)
16:00 – Pe o stradă din Palermo/ A Street in Palermo, regia: Emma Dante ((Italia, Elveția, Franța)
18:00 – Câinele/ Paat, Regia: Amir Toodehroosta (Iran) – Mențiunea specială a juriului TIFF 2014
20:00 – București, unde ești?, regia: Vlad Petri (România)
22:00 – Sex shop-ul/ Adult World, regia: Scott Coffey (S.U.A.)

CINEMA ELVIRE POPESCO
18:00 – Sfântul GRA/ Sacro GRA, regia: Gianfranco Rosi (Franța, Italia)
20:00 – Băieții din Est/ Eastern Boys, regia: Robin Campillo (Franța)

Vineri, 13 iunie

CINEMA STUDIO
12:00 – București, unde ești?, regia: Vlad Petri (România)
14:00 – Trăiască libertatea! / Viva la Liberta!, regia: Roberto Andò (Italia)
16:00 – București, unde ești?, Regia: Vlad Petri
18:00 – Ce-am avut mai de preț/ Everything We Loved, regia: Max Currie (Noua Zeelandă)
20:00 – Quod Erat Demonstrandum, regia: Andrei Gruzsniczki (România)
22:15 – București, unde ești?, regia: Vlad Petri (România)

CINEMA ELVIRE POPESCO
18:00 – Casa Radio/ La Maison de la Radio, regia: Nicolas Philibert (Franța)
20:00 – Dacă tu nu, eu da/ Arrête ou je continue, regia: Sophie Fillières

Sâmbătă, 14 iunie

CINEMA STUDIO
12:00 – București, unde ești?, regia: Vlad Petri
14:00 – Nuntă în ofsaid/ La gran familia espanola, regia: Daniel Sánchez Arévalo (Spania)
16:00 – București, unde ești?, regia: Vlad Petri
18:00 – Vocea celor neauziți/ The Voice of the Voiceless, regia: Maximón Monihan (S.U.A.)
20:00 – Natură Moartă/ Still Life, regia: Uberto Pasolini (Marea Britanie, Italia) – Premiul Publicului TIFF 2014
22:00 – București, unde ești?, regia: Vlad Petri

CINEMA ELVIRE POPESCO
14:00 – Alfabet/ Alphabet, Regia: Erwin Wagenhofer(Austria)
16:00 – A fi și a avea/ Être et avoir, regia: Nicolas Philibert (Franța)
18:00 – București, unde ești?, regia: Vlad Petri
20:00 – Spuma zilelor/ Mood Indigo, regia: Michel Gondry (Franța, Belgia)

Duminică, 15 iunie

CINEMA STUDIO
12:00 – București, unde ești?, regia: Vlad Petri
14:00 – Ida, regia: Pawel Pawlikowski (Polonia)
16:00 – București, unde ești?, regia: Vlad Petri
17:30 – Viktoria, regia: Maya Vitkova (Bulgaria, România) – Premiul Special al Juriului TIFF 2014
20:30 – Stockholm, regia: Rodrigo Sorogoyen (Spania) – Trofeul Transilvania 2014
22:15 – București, unde ești?, regia: Vlad Petri

CINEMA ELVIRE POPESCO
14:00 – Paradiso, regia: Omar Al Abdul Razzak, (Spania)
16:00 – Nenette, regia: Nicolas Philibert, (Franța)
18:00 – București, unde ești?, Bucharest?, regia: Vlad Petri, (România)
20:00 – Ținutul meu sălbatic/ My sweet pepper land, Regia: Hiner Saleem, (Franța, Germania)

J’AI BISTROT
21:00 – București, unde ești?, egia: Vlad Petri, (România)
Luni, 16 iunie

CINEMA STUDIO
12:00 – Profetul, aurul și ardelenii, regia: Dan Piţa, (România)
14:00 – București, unde ești?, regia: Vlad Petri, (România)
16:00 – Peștele și Pisica/ Fish and Cat, regia: Shahram Mokri, (Iran)
18:30 – București, unde ești?, regia: Vlad Petri, (România)
20:00 – Despre Oameni și Cai/ Of Horses and Men, regia: Benedikt Erlingsson, (Islanda, Germania)
22:00 – Spărgătoarea de bănci/ Banklady, regia: Christian Alvart, (Germania)

Marți, 17 iunie

CINEMA STUDIO
12:00 – Artista, Dolarii și Ardelenii, regia: Mircea Veroiu, (România)
14:00 – București, unde ești?, Bucharest?, regia: Vlad Petri, (România)
16:00 – Zgârie-nori suspendați/ Floating Skyscrapers, regia: Tomasz Wasilewski, (Polonia) – Premiul pentru cea mai bună regie
18:00 – București, unde ești?, Bucharest?, regia: Vlad Petri, (România)
20:00 – Artificii în plină zi/ Black Coal, Thin Ice, regia: Diao Yinan, (China, Hong Kong)
22:15 – Calea deșertului/ Tracks, regia: John Curran, (Australia, Marea Britanie)

Miercuri, 18 iunie

CINEMA STUDIO
12:00 – Pruncul, Petrolul și Ardelenii, regia: Dan Piţa, (România)
14:00 – București, unde ești?, regia: Vlad Petri, (România)
16:00 – Vis-a-Vis, regia: Nevio Marasović, (Croația)
18:00 – București, unde ești?, regia: Vlad Petri, (România)
20:00 – Suntem cele mai tari!/ We are the best!, regia: Lukas Moodysson, (Suedia, Danemarca)
22:00 – Suntem Mari Pepa! / We are Mari Pepa!, regia: Samuel Kishi Leopo, (Mexic)

Joi, 19 iunie

CINEMA STUDIO
12:00 – Povestea morții mele/ Historia de la meva mort, regia: Albert Serra, (Spania, Franța)
15:00 – Marketa Lazarova, regia: František Vláčil, (Cehoslovacia)
18:00 – Întâlniri pe neve/ Blind, regia: Levan Koguashvili, (Georgia)
22:00 – Inamicul/ Enemy, regia: Denis Villeneuve, (Canada, Spania)

Te  asteptam !

Loading Facebook Comments ...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.