Connect
To Top

Beatport Music Awards prima editie 2008

Beatport Music Awards   Din data de 18 martie 2008 utilizatorii Beatport vor avea posibilitatea sa-si exprime votul pentru cei mai buni artisti din muzica electronica.   

   Primul eveniment Beatport Music Awards propune 19 categorii printre care – Best Artist [ pentru fiecare gen muzical in parte si pentru combinatiile de stiluri], Best Remix si Best Single. Nominalizarile pentru BMA au fost facute exclusiv pe baza unitatilor vandute pe platforma Beatport.                                                                              

Beatport LLC

 

 

 

 

 

 

 

Best Breakbeat Artist

30Hz
Agent K
DJ Icey                                                                                                               Plump Dj's
Far Too Loud
Freestylers
General MIDI
Plump DJs
Soul Of Man
The Funk Lab
The Rogue Element

 

Best Chillout Artist

Bitter:Sweet                                                                                                 Kevin Yost  
Burial
Chymera                                                                                                       
Eelke Kleijn
Kevin Yost
Living Room
Pako & Frederik
Spooky
The Last Atlant
Trentemoller

 

Best Deep House Artist

Akabu                                                                                                                       Akabu
Anil awla                                                                                                            
Dale Anderson
Francois Dubois
Jay Shepheard
Joeski
Miguel Migs
Nikola Gala
Phonique
The Timewriter

 

Best Drum & Bass Artist

Calyx                                                                                                             Futurebound
Commix
Futurebound
High Contrast
Lomax
Matrix
Mindscape
Noisia
TC
TeeBee

 

Best Dubstep & Grime Artist

Alert
Bassnectar                                                                                                             Modeselektor
Boxcutter
Burial
Deadbeat
DJ Pinch
Ed Solo & Skool of Thought
Modeselektor
Shackleton
Vibesquad

 

Best Electro House Artist

Chris Lake                                                                                                          Chris Lake
Dave Spoon
Deadmau5
Dirty South
Klaas
Olivier Giacomotto
Pryda
Robbie Rivera
Sebastien Leger
Vandalism

 

Best Electronica Artist

Apparat                                                                                                                                                        Boys Noize                                                                                                        Matthew Dear
Chromeo
Gui Boratto
Hot Chip
Matthew Dear
Modeselektor
Nathan Fake
Robyn
Trentemoller

 

Best Hard Dance Artist

BK                                                                                                                         Nick Sentience
Dark By Design
DJ Trajic
DJ Zany
Donkey Rollers
Lisa Lashes
Nick Sentience
Technikal
The Red Hed
Vinylgroover

 

Best Hardcore Artist

Art Of Fighters                                                                                                   Dj Isaac
Brennan Heart
DJ Isaac
DJ Zany
Gammer
Robert Natus
Sy
The Beholder
Tommyknocker
Unknown

 

Best House Artist

Axwell                                                                                                                 Dennis Ferrer
Chris Montana
Dennis Ferrer
Dirty South
DJ Disciple
Ian Oliver
Jerry Ropero
Jesse Garcia
Robbie Rivera
Thomas Gold

 

Best Minimal Artist

Ambivalent                                                                                                           Shlomi Aber
Barem
Dubfire
Gaiser
Luca Bacchetti
Minilogue
Pan-Pot
Shlomi Aber
Shonky
Trentemoller

 

Best Progressive House Artist

Adam K                                                                                                                   Glenn Morrison
Austin Leeds
Beckers
Deadmau5
Dousk
Glenn Morrison
Jerome Isma-Ae
Soha
Thomas Gold
Yvan & Dan Daniel

 

Best Psy Trance Artist

Ace Ventura                                                                                                       Shadow FX
Antix
Atmos
Behind Blue Eyes
Freq
Gaudium
Perfect Stranger
Planet B.E.N.
Shadow FX
Tristan

 

Best Tech House Artist

Audiofly X                                                                                                               Martin Buttrich
Booka Shade
Claude VonStroke
D.Ramirez
James Talk
Mark Knight
Martin Buttrich
Samim
The Timewriter
Trentemoller

 

Best Techno Artist

Butch                                                                                                                    Guy Gerber
Dubfire
Dusty Kid
Gregor Tresher
Gui Boratto
Guy Gerber
Len Faki
Oxia
Pig & Dan
Stephan Bodzin

 

Best Trance Artist

Above & Beyond                                                                                                           
Armin Van Buuren
Cosmic Gate
DJ Tiësto
John O’Callaghan
Markus Schulz
Rank 1
Sean Tyas
Stoneface & Terminal
Super8

 

Best Remix of 2007

BREAKS: Dave Spoon ‘Bad Girl (At Night)’ (Beat Vandals Remix)
CHILL OUT: Booka Shade ‘Night Falls’ (Larry Gold’s Night Falls Over Philly String Version)
DEEP HOUSE: Akabu ‘I’m Not Afraid of The Future’ (Jimpster Remix)
DRUM & BASS: Absolute Zero, Subphonics ‘The Code’ (SKC Remix)
DUBSTEP & GRIME: Martin Buttrich ‘Well Done’ (Headhunter Remix)
ELECTRO HOUSE: Burufunk, Carbon Community ‘Community Funk’ (Deadmau5 Remix)
ELECTRONICA: Nathan Fake ‘You Are Here’ (Four Tet Remix)
HARD DANCE: JX ‘Restless’ (Technikal Remix)
HARDCORE: Brennan Heart ‘Get Wasted’ (Blademasterz Remix)
HOUSE: Dirty South ‘Let It Go’ (Axwell Remix)
MINIMAL: Luka & Lazo ‘Dust No.4’ (Barem Remix)
PROGRESSIVE HOUSE: Diaz, Gold, Young Rebels ‘Don’t You Want Me’ (Thomas Gold & FD’s Club Mix)
PSY TRANCE: Antix ‘Free As We Are’ (Perfect Stranger Re-Edit)
TECH HOUSE: Nick Muir ‘G Platz’ (Pig & Dan Remix)
TECHNO: Butch ‘On The Line’ (Oxia Remix)
TRANCE: Bedrock ‘Heaven Scent’ (Greg Downey Remix)

                               video: Akabu – "I’m Not Afraid Of The Future" [ Jimpster Remix ]

http://youtu.be/y5kSaFsFHow

 

Best Single of 2007

 

BREAKS: Far Too Loud ‘Play It Loud’
CHILL OUT: Chymera ‘Umbrella’ (Beatless Mix)
DEEP HOUSE: Anil Chawla, Dale Anderson ‘Leftorium’
DRUM & BASS: Commix ‘Be True’
DUBSTEP & GRIME: Burial ‘Archangel’
ELECTRO HOUSE: Deadmau5 ‘Not Exactly’
ELECTRONICA: Peter Bjorn & John ‘Young Folks’
HARD DANCE: BK, Judge Jules ‘Sickness’
HARDCORE: Tube-Tech ‘Paint It Black’
HOUSE: Brazen ‘Toto’
MINIMAL: Dubfire ‘Emissions’
PROGRESSIVE HOUSE: Adam K, Soha ‘Twilight’
PSY-TRANCE: Ace Ventura ‘Sao Paulo’
TECH HOUSE: Samim ‘Heater’
TECHNO: Gregor Tresher ‘A Thousand Nights’
TRANCE: DJ Remy, Roland Klinkenberg ‘Mexico Can Wait’

                                                    video: Deadmau5 – Not Exactly

http://youtu.be/bTwGElgiCoo  

 

 

Loading Facebook Comments ...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Loading Disqus Comments ...