Connect
To Top

Armin van Buuren si Tiesto castigatori la IDMA

International Dance Music Awards   In fiecare an, pe parcursul desfasurarii Miami Winter Music Conference, fanii muzicii dance au posibiltatea sa voteze pentru mai multe genuri ale muzicii electronice, pentru artistul, piesa sau website-ul pe care-l apreciaza in mod deosebit. La editia de anul acesta, Armin van Buuren a fost recompensat cu doua trofee: The Best European DJ si Best Radio Show ( "A State Of Trance" ).

   Board-ul International Dance Music Awards, a anuntat ca Tiesto a castigat premiul la categoria Best Global DJ. Olandezul zburator a castigat premiul acesta pentru a doua oara, fiind declarat favoritul publicului si la categoria Best Full Lenght DJ Mix CD, pentru compilatia in serie "In Search Of Sunrise 6 – Ibiza".
   Anul 2008 a adus editia cu numarul 23 a International Dance Music Awards, ca parte a WMC, considerat a fi cel mai important eveniment din lumea muzicii dance.

1. Best Underground Dance Track                                                            Above & Beyond
Home – Above & Beyond – Ultra Records
Heater – Samim – Ministry of Sound
Anthem – Filo & Peri ft. Eric Lumiere – Ultra Records
Riff – Sander van Doorn – Ultra Records
Rise Up – Michael Procter – Mychan Records
Feels Like Home – Meck ft Dino – Yoshitoshi

 

2. Best Alternative/Rock Dance Track
Heaven – Jes – Ultra Records                                                                          
Read My Mind – The Killers – Island/Def Jam
Let Go – Paul van Dyk – Mute
Thnks fr th Mmrs – Fall Out Boy – Island Records
Give Me Danger – Dangerous Muse – Sire
D.A.N.C.E. – Justice – Downtown/Ed Banger
The Girls – Calvin Harris – Almost Gold

 

 

3. Best Latin/Reggaeton Track                                                                  Juanes
Nunca Jamas – Alondra
Sexy Movimiento – Wisin & Yandel – Machete Music
Impacto – Daddy Yankee – Interscope Records
Whine Up ft. Elephant Man – Kat DeLuna – Epic
La Camisa Negra – Juanes – Surco/Universal Music Latino
Psicofonia – Gloria Trevi – Univision

 


4. Best HiNRG/Euro Track                                                                           

Cry For You – September – Robbins Entertainment
White Lies – Paul van Dyk – Mute
Truly Madly Deeply – Cascada – Robbins Entertainment
Curious – 4 Strings – Ultra Records
Again – Kim Leoni – Robbins Entertainment

 

 

 

5. Best House/Garage Track                                                                       
Keep Your Body Working – Tony Moran  Dance Music

Rise – Samantha James – Om Records
My Man – Amuka – Amuka Music
I Found U – Axwell – Ultra Records
Love Is Gone – David Guetta and Chris Willis – Ultra Records

 

 

 

6. Best R & B/Urban Dance Track
Umbrella – Rihanna feat. Jay-Z – Island/Def Jam                                             
Apologize Timbaland Mix – Timbaland with One Republic – Interscope
The Way I Are – Timbaland – Blackground/Interscope
LoveStoned – Justin Timberlake – Jive
No One – Alicia Keys – J Records
Just Fine – Mary J. Blige – Geffen
Glamorous – Fergie – Will.I.Am/A&M/Interscope

 

 

7. Best Rap/Hip Hop Dance Track                                                             
Stronger – Kanye West – Roc-A-Fella Records
The Way I Are – Timbaland – Blackground/Interscope
Low – Flo Rida – Poe Boy/Atlantic
Crank That – Soulja Boy – Collipark / Interscope
AYO Technology – 50 Cent ft. Justin Timberlake & Timbaland

Like This – Kelly Rowland – Sony

 

 

 

8. Best Progressive House/Trance Track                                                  PVD
Ghost – Jes – Ultra Records
Big Sky – John O Callaghan – Armind
Let Go – Paul van Dyk – Mute
Light the Skies – Cerf, Mitiska, & Jaren – Baroque Records
Dangerous Power – Gabriel & Dresden – Organized Nature
Somewhere Beyond – Michael Gray – Thrive

 

 

 

9. Best Jungle/DnB Track                                                                              Brave New World  
Away – Urban Assault (aka Faust & Shortee) – Load Recordings
Brave New World – DJ Rap & Kenny Ken – Intuit-Solar
Exodus – Noisia & Mayhem ft. KRS One – Vision Recordings
Granite – Pendulum – Warner Bros UK
Hurt You – Chase & Status – Ram Records

 

 

10. Best Pop Dance Track                                                                               
Gimme More – Britney Spears – Jive
Time – Speakerbox ft Michelle Shaprow – Trackworks Records
LoveStoned – Justin Timberlake – Jive / Zomba
Amazing – Seal – Warner Bros
Umbrella – Rihanna feat. Jay-Z – Island/Def Jam
Say It Right – Nelly Furtado – Mosley/Geffen

11. Best Breaks/Electro Track
Perfect (Exceeder) (Vocal Club Mix) – Mason vs. Princess Superstar – Ultra Records
Let Me Think About It – Ida Corr vs.Fedde le Grand – Ministry of Sound
Love is Gone – David Guetta and Chris Willis – Ultra Records
Proper Education – Eric Prydz Vs. Pink Floyd – Ultra Records
Yeah Yeah – Bodyrox featuring Luciana – Ultra Records

 

12. Ortofon Best European DJ
Armin van Buuren
Paul van Dyk
Tiesto
David Guetta
Ferry Corsten
Sander Kleinenberg

 

13. Ortofon Best American DJ
Gabriel & Dresden
Markus Schulz
Roger Sanchez
Christopher Lawrence
Danny Tenaglia
Deep Dish

 

14. Ortofon Best Global DJ
Paul van Dyk
Tiesto
Armin van Buuren
Above and Beyond
Gabriel & Dresden
Carl Cox
Ferry Corsten

 

15. Best Radio Mix Show DJ
Armin van Buuren
DJ Armando
Joe Bermudez
Paul van Dyk
Pete Tong

 

16. Best CD Compilation
Radio 538 Dance Department 20 Future Classics Part 1 – Newsrecords
Ultra Dance 08 – Ultra Records
Toolroom Knights Vol 1 mixed by Martijn ten Velden and Paul Harris – Toolroom Records
The Annual 2008 – Ministry of Sound
Electro Sweat Vol. 1 – Nervous Records

 

17. Best Full Length DJ Mix CD
A State of Trance 2007 – Armin van Buuren – Ultra Records
In Search of Sunrise Vol. 6 – Tiesto – Nettwerk Records
Anjunabeats Volume 5 – Above & Beyond – Ultra Records
In Between – Paul van Dyk – Mute
Mass Movement – Joe Bermudez – Nervous Records

 

19. Best Producer
Paul van Dyk
Timbaland
Tiesto
Armin van Buuren
Above & Beyond
Deadmau5
Mark Ronson

 

20. Best Remixer
Josh Harris
Bimbo Jones
Dirty South
Moto Blanco
Robbie Rivera
Deadmau5

 

21. Best Break-Through Artist (solo)
Calvin Harris
Camille Jones
Deadmau5
Sander van Doorn
Samantha James
Axwell
Jacinta

 

22. Best Break-Through Artist (group)
Justice
Digitalism
Dangerous Muse
Shiny Toy Guns
September

 

23. Best Dance Artist (solo)
Rihanna
Ultra Nate
Nelly Furtado
Bob Sinclar
Britney Spears
Cascada

 

27. Best Dance Artist (group)
Above & Beyond
Daft Punk
Chemical Brothers
Filo & Peri
Gabriel & Dresden
Freemasons
The Killers

 

28. Best Music Publication
DJ Mag
Mixmag
Urb
BPM
DJ Times
Remix

29. Best Global Dance Record Label
Black Hole Recordings
Global Underground
Ministry of Sound
Armada
Defected

 

30. Best Dance Event
Nature One
Ultra Music Festival
Sensation
Global Gathering

 

31. Best Global Club
Amnesia Ibiza
Pacha Ibiza
Space Ibiza
Stereo Montreal
Guvernment Toronto

 

32. Best Headphones
Pioneer HDJ-1000
Sennheiser HD 280
Sony MDR-V700
Technics RP-DH1200

 

33. Best Turntable
Numark TTXUSB
Stanton STR8.150
Technics SL-1210M5G

 

34. Best Mixer
Pioneer DJM800
Allen & Heath Xone:3D
Numark 5000 FX
Rane TTM57SL

 

35.Best CD Player
Denon DN-S5000
Denon DN-S3500
Pioneer CDJ-1000MK3
Technics SL-DZ1200

 

36. Best New Product of the Year
Traktor Scratch
Ableton Live 7.0
Pioneer CDJ 400
Vestax VCI 100

 

 

 

 

Loading Facebook Comments ...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Loading Disqus Comments ...