Connect
To Top

Festivalul Bucureștii lui Caragiale – Ediția a VII-a, 2018

Între 27 august și 2 septembrie Parcul Cișmigiu găzduiește cea de-a VII-a ediție a Festivalului Bucureștii lui Caragiale.

Vă așteptăm cu mic cu mare să vă bucurați de atmosfera Bucureștilor de altădată.

Vom fi în zona Aleii Platanului, în perimetrul delimitat de Intrarea Rigas, Piața Valter Mărăcineanu și Lacul Cișmigiu.

Accesul la toate evenimentele din cadrul festivalului este gratuit.

Pentru atelierele cu număr limitat de participanți, înscrierile se vor realiza în spațiile destinate activităților, cu 30 de minute înainte de începerea atelierelor.

Programul festivalului:

LUNI, 27 AUGUST

SCENA MICĂ
10:00 – 10:45 „Caragiale Express”, spectacol pentru copii (7+), MiniArtShow
10:45 – 11:00 Demonstrație de dans clasic, Clubul Sportiv DANCE FACTORY
11:00 – 12:00 „Copilăria lui Mozart”, spectacol pentru copii (4+), Asociația „Clasic e fantastic”
12:00 – 12:30 Spectacol de magie cu Cristina Strecopîtov
12:30 – 13:00 Demonstrație de sărituri cu bicicleta cu Gabi Orban

17:30 – 18:00 Concert – Cvartet Anima
18:00 – 18:50 Concert – Muzica Militară a Brigăzii 1 Mecanizate „Argedava”
20:30 – 22:00 „Gunoierul” de Mimi Brănescu, spectacol (16+)

SCENA MARE
19:00 – 20:10 „Goe în Țara Minunilor”, după I.L. Caragiale, spectacol pentru copii (7+), Teatrul Ion Creangă

ATELIERE DE CREATIVITATE PENTRU COPII
11:00 – 14:00 Caravana meșteșugurilor, Școala de la Piscu
16:00 – 18:00 Pictură pe apă, Recreativo
17:00 – 20:00 Caravana meșteșugurilor, Școala de la Piscu

ATELIERE DE CREATIVITATE PENTRU ADULȚI
18:00 – 20:00 Atelier „Borcanul cu vise”, Fundația Calea Victoriei

MARȚI, 28 AUGUST

SCENA MICĂ
10:00 – 10:45 „Amintiri într-o valiză”, spectacol pentru copii (2–5 ani), Teatrul Ion Creangă
10:45 – 11:15 Concert – Corul de copii „Sunetul Muzicii”
11:15 – 11:45 Concert – Maria Popa
11:45 – 12:15 Spectacol de magie cu Cristina Strecopîtov
12:15 – 13:00 „Micii toboșari”, atelier interactiv de percuție cu Mihai Axinte

17:00 – 17:50 Concert – Muzică de promenadă
18:00 – 19:30 „Slugă la 5 stăpâni” de Mihai Gruia Sandu, spectacol, UNATC „I.L. Caragiale”

SCENA MARE
20:00 – 22:00 „Ultima oră” de Mihail Sebastian, spectacol (16+), Teatrul Municipal Ariel, Râmnicu Vâlcea

ATELIERE DE CREATIVITATE PENTRU COPII
11:00 – 14:00 Caravana meșteșugurilor, Școala de la Piscu
16:00 – 18:00 Pictură pe apă, Recreativo
17:00 – 20:00 Caravana meșteșugurilor, Școala de la Piscu

ATELIERE DE CREATIVITATE PENTRU ADULȚI
18:00 – 20:00 Atelier de pictat pălării de paie, Fundația Calea Victoriei

MIERCURI, 29 AUGUST

SCENA MICĂ
10:00 – 10:30 „România dodoloață”, spectacol pentru copii (6+), Teatrul Ion Creangă
10:30 – 11:00 Demonstrație de dans popular, Trupa Larisa și Marin Barbu
11:00 – 11:15 Demonstrație de dans clasic, Clubul Sportiv DANCE FACTORY
11:15 – 11:30 Recital de chitară clasică cu George Popescu
11:30 – 12:15 Concert – Corul Meloritm
12:15 – 12:45 Spectacol cu baloane de săpun, Claudia Stroe

16:15 – 17:00 Concert – Bianca Mihai & Band
17:00 – 17:30 „Control”, spectacol de magie (14+) cu Cristian Pestrițu
17:30 – 18:30 „The Fly”, spectacol-concert cu Marius Vernescu, Alexandru Pribeagu & friends

SCENA MARE
19:00 – 22:00 „…Escu” de Tudor Mușatescu, spectacol (16+), Teatrul Mic (cu pauză)

ATELIERE DE CREATIVITATE PENTRU COPII
11:00 – 14:00 Caravana meșteșugurilor, Școala de la Piscu
16:00 – 18:00 Pictură pe apă, Recreativo
17:00 – 20:00 Caravana meșteșugurilor, Școala de la Piscu

ATELIERE DE CREATIVITATE PENTRU ADULȚI
18:00 – 20:00 Atelier de pictură pe ceramică, Fundația Calea Victoriei

ALTE ACTIVITĂȚI
11:00 – 16:00 Muzeul Memoriei: mesaje din trecutul tău – instalație interactivă „Telefonul Amintirilor”

JOI, 30 AUGUST

SCENA MICĂ
10:00 – 11:10 „Fluturi și oameni”, spectacol pentru copii (3+), Compania de teatru Two of Us
11:10 – 11:45 Karaoke cu Andreea Gaica și Andra Mirescu
11:45 – 12:30 „Clara, funcționara timpului liber”, spectacol pentru copii (6+), Ana Turoș
12:30 – 12:45 Trouble Crew Show
12:45 – 13:00 Recital de flaut și oboi cu Irina Roman și Carmen Simion

16:30 – 17:15 Concert – Melodiile Americii Latine, Marthin Marcos
17:15 – 17:45 „România dodoloață”, spectacol pentru copii (6+), Teatrul Ion Creangă
18:00 – 18:50 Concert – Adrian Nour & Trio Zamfirescu

SCENA MARE
19:00 – 21:30 „Gaițele” de Alexandru Kirițescu, spectacol (16+), Teatrul Tony Bulandra, Târgoviște (cu pauză)

ATELIERE DE CREATIVITATE PENTRU COPII
11:00 – 14:00 Caravana meșteșugurilor, Școala de la Piscu
16:00 – 18:00 Pictură pe apă, Recreativo
17:00 – 20:00 Caravana meșteșugurilor, Școala de la Piscu

ATELIERE DE CREATIVITATE PENTRU ADULȚI
18:00 – 20:00 Atelier de colaj – personaje caragialiene, Fundația Calea Victoriei

ALTE ACTIVITĂȚI
11:00 – 16:00 Muzeul Memoriei: mesaje din trecutul tău – instalație interactivă „Telefonul Amintirilor”

VINERI, 31 AUGUST

SCENA MICĂ
10:00 – 11:00 Spectacol de improvizație pentru copii, Urban Impro
11:00 – 11:15 Demonstrație de dans sportiv, Federația Română de Dans Sportiv
11:15 – 11:45 Karaoke cu Andreea Gaica și Andra Mirescu
11:45 – 12:00 Recital de flaut și oboi cu Irina Roman și Carmen Simion
12:00 – 12:30 „Monșer! Musiu!”, improvizație instrumentală cu Ruxandra Coman și Răzvan Ropotan
12:30 – 12:45 Funny Circus, spectacol pentru copii

17:00 – 18:00 Conferința „Poveștile costumului popular românesc”, Fundația Calea Victoriei
18:00 – 18:50 Concert – Irina Sârbu & Band

SCENA MARE
19:00 – 21:00 „Magic Național”, spectacol (16+), Teatrul Național „I.L. Caragiale” din București

ATELIERE DE CREATIVITATE PENTRU COPII
11:00 – 14:00 Caravana meșteșugurilor, Școala de la Piscu
16:00 – 18:00 Pictură pe apă, Recreativo
17:00 – 20:00 Caravana meșteșugurilor, Școala de la Piscu

ATELIERE DE CREATIVITATE PENTRU ADULȚI
18:00 – 20:00 Atelier de pictat pe farfurii de lemn, Fundația Calea Victoriei

ALTE ACTIVITĂȚI
11:00 – 20:30 Muzeul Memoriei: mesaje din trecutul tău – instalație interactivă „Telefonul Amintirilor”
16:00 – 18:00 Plimbări culturale în zona Grădinii Cișmigiu, Fundația Calea Victoriei

SÂMBĂTĂ, 1 SEPTEMBRIE

SCENA MICĂ
10:00 – 10:30 „România dodoloață”, spectacol pentru copii (6+), Teatrul Ion Creangă
10:30 – 11:15 „The Sound of Musical”, Corul de Copii Radio
11:15 – 11:45 Trouble Crew Show
11:45 – 12:00 Jonglerii și acrobații cu Vlad Benescu
12:00 – 12:50 „Prințesa Anastasia”, spectacol pentru copii, Asociația CREAS

16:45 – 17:45 Conferința „Bucureștiul de altădată”, Fundația Calea Victoriei
19:30 – 20:20 Concert – Mircea Tiberian și Nadia Trohin
20:30 – 21:30 „Pân’ la Rai” cu Adrian Naidin

SCENA MARE
18:00 – 19:20 „Pantalone în lună”, după Cyrano de Bergerac, spectacol pentru copii (5+), Teatrul Ion Creangă

ATELIERE DE CREATIVITATE PENTRU COPII
11:00 – 14:00 Caravana meșteșugurilor, Școala de la Piscu
16:00 – 18:00 Pictură pe apă, Recreativo
17:00 – 20:00 Caravana meșteșugurilor, Școala de la Piscu

ALTE ACTIVITĂȚI
11:00 – 13:00 Plimbări culturale în zona Grădinii Cișmigiu, Fundația Calea Victoriei
11:00 – 20:30 Muzeul Memoriei: mesaje din trecutul tău – instalație interactivă „Telefonul Amintirilor”

DUMINICĂ, 2 SEPTEMBRIE

SCENA MICĂ
10:00 – 11:00 „Parafraze cu parfum interbelic”, Corul de copii al Operei Naționale București
11:00 – 11:15 Funny Circus, spectacol pentru copii
11:15 – 11:30 Jonglerii și acrobații cu Vlad Benescu
11:30 – 12:00 „Monșer! Musiu!”, improvizație instrumentală cu Ruxandra Coman și Răzvan Ropotan
12:00 – 12:30 Spectacol cu baloane de săpun, Claudia Stroe
12:30 – 13:00 Recital de balet, Victoria Dance Studio

17:30 – 18:15 Concert – Alex Ștefănescu
18:15 – 19:15 „SĂFTIȚĂ” cu Marius Mihalache & Band
19:15 – 20:45 „Căldură? Mare?”, după I.L.Caragiale, spectacol (14+)

SCENA MARE
21:00 – 22:00 Concert – Orchestra Națională Radio

ATELIERE DE CREATIVITATE PENTRU COPII
11:00 – 14:00 Caravana meșteșugurilor, Școala de la Piscu
16:00 – 18:00 Pictură pe apă, Recreativo
17:00 – 20:00 Caravana meșteșugurilor, Școala de la Piscu

ALTE ACTIVITĂȚI
11:00 – 20:30 Muzeul Memoriei: mesaje din trecutul tău – instalație interactivă „Telefonul Amintirilor”
15:00 – 17:00 Plimbări culturale în zona Grădinii Cișmigiu, Fundația Calea Victoriei.

Photobus: Mașina cu poze / Cabina foto
Luni, 27 august – Duminică, 2 septembrie, 16:00 – 22:00

Expoziție: Mașini de epocă
Luni, 27 august – Duminică, 2 septembrie, 10:00 – 22:00

Expoziție: Biciclete retro, Retro Velo România
Luni, 27 august – Duminică, 2 septembrie, 10:00 – 22:00

Expoziție: Fotografii din Bucureștii de altădată
Luni, 27 august – Duminică, 2 septembrie, 10:00 – 22:00

Tombola cu Amintiri
Luni, 27 august – Duminică, 2 septembrie, 10:00 – 13:00 și 15:00 – 21:00

Festivalul este organizat de Primăria Municipiului București, prin Teatrul Ion Creangă.

Vă așteptăm cu drag!

Loading Facebook Comments ...

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Loading Disqus Comments ...