Radio Deea te invita la Bucharest Jewish Film Festival

blank

PROGRAM
PROGRAM FESTIVAL – SALA STUDIO

10669111_734362919950252_3422982376030010281_oVineri 7.11.2014
16:30 – Sinagoga de Lemn din Piatra Neamț (România, 26 min, realizator: Carmen Ștefănescu)
Sinagoga Mare din Iași (România, 25 min, realizator: Carmen Ștefănescu)

17.45 – Cartierul Evreiesc din București
Filmul Cartierul Evreiesc (2012, România, 22 min, r/s: Stelian Tănase)
Expoziţia Calea Văcăreştilor – arh. Voichița Horea

19.00 – Întîlnire cu regizorul Reuven Hecker – moderată de Liviu Carmely, regizor, Directorul arhivei de film a Universităţii din Tel Aviv
Proiecţia filmului „Go in Peace Rain” (2007, Israel, documentar, 85 min, eng/rom, r.: Reuven Hecker)

21.15 – Ida (2013, SUA, dramă, 84 min, rom/eng r.: Pawel Pawlikowski, cu: Agata Kulesza, Agata Trzebuchowska, Dawid Ogrodnik, 31 de premii, 6 nominalizări.

Sâmbătă 8.11.
15.00 – Hint (Remez) (2012, Israel, 17 min, rom/eng r: Adi Bar Yossef, premii:nominalizat la Montreal FF -2012)
Moses on the Mesa (2013, SUA, dramă, 18 min, rom/eng r/s: Paul Ratner, cu: R.J. Avants, Steve Corona, Candice Costello)
You are me (2013, Marea Britanie, 12 min, dramă istorică, rom/eng, r/s: Peter Speyer, cu: Kedar Williams-Stirling, Nicholas Woodeson)

17.45 – Dark Night (2005, Israel, dramă, 30 min, rom/eng r/s: Leon Prudovsky, cu: Eran Amichai, Johnny Arbid, Hanan Savyon, premii: Veneția FF)
Weitzmann Street No 10 (2006, Israel, 13 min, rom/eng, r/s: Pini Tavger, cu: Elena Yaralova, Gera Sandler, Nina Bleibtreu, premii: Dakino IFF- 2006, Ierusalim FF – 2006).
Intâlnire cu Liviu Carmely, curatorul programului de scurt-metraje ale
studenților Universităţii din Tel Aviv.

19.15 – The Soft German (2014, Israel, dramă, 70 min, rom/eng, r: Nadav Bin Nun, cu: Lihl Abramson, Asaf Angel, Ella Bin Nun, Nadav Bin Nun, premii: Cinema South FF 2014)
Intâlnire cu Nadav Bin Nun, regizorul filmului, şi cu Liviu Carmely, curatorul
programului de lungmetraje realizate de absolvenţi ai Universităţii din Tel Aviv.

21.00 – The Fading Gigolo (2013, SUA, comedie, 90 min, rom/eng, r.: John Turturro, cu: John Turturro, Woody Allen, Vanesa Paradis, Sharon Stone, Sofia Vergara, premii:: Miami FF – 2014)

Duminică 09.11.
12:00 – Cajal, un om între oameni (1999, România, 58 min, realizator: Carmen Ştefănescu)

13:00 – I Think this is the Closest to how the Footage Looked (2012, Israel, dramă, 9 min, rom/eng, r/s: Yuval Hameiri, Michal Vaknin, cu: Yuval Hameiri, premii: Sundance FF)
Second Watch (1996, Israel, comedie, 15 min, rom/eng, r: Udi Ben Arieh, cu: Ran Tellem, Amitay Yaish, Moisi Shmual, Yoav Katz, premii: Dresden FF-1996, nominalizat la Oscar -1996)
Roads (2007, Israel, dramă, 22 min, rom/eng r/s: Lior Geller, cu: Daniel Chernish, Waseem Nur Habshi, Haled Mayer Marwat, premii: Evora FF, Ierusalim FF – 2007)

15.00 – Krzysztof Penderecki (1996, Israel, documentar, 55 min, rom/eng, r: Reuven Hecker)

18.00 – Gala festivalului – Filmul: Anderswo-Anywhere Else (2014, Germania, comedie tragică, 87 min, rom/eng, r: Ester Amrami, cu: Neta Riskin, Golo Euler, Hana Laslo, premii: Berlinale – 2014)

Luni 10.11.
17.00 – Istoria cinematografului israelian
Conferențiar – Iris Lackner, critic de film

18.00 – Two Barns (Israel, documentar, 62 min, eng, r: Chaim Hecht)
Intâlnire cu Roy Mandel şi Ron Berstein, producătorii filmului

19.30 – Funeral at noon (2013, Israel, dramă, 82 min, rom/eng, r/s: Adam Sanderson, cu: Hilla Vidor, Matan Aberbach, Meirav Gruber, premii: Haifa FF)

21.00 – Igor and Cranes Journey (2012, Israel, aventură, 90 min, rom/eng, r: Evgeny Ruman, cu: Clil Arbel, Avinoam Mor Chaim, Dorin Kaspi, premii: Haifa FF 2012, Minsk FF 2012)

Marţi 11.11
17.00 – Eva is leaving (2010, Israel, 17 min, dramă, rom/eng, r/s: Aya Somech, cu: Noa Barkai, Elisar Girshovich, Yaron Motola, premii: Montpellier FF- 2010)
Raz and Raja (2012, Israel, comedie,18 min, rom/eng, r: Yona Rozenkier)

17.45 – New Life on the Land (2014, Canada, documentar, 55 min, eng, r: Dov Okouneff, Janet Best)
Intâlnire cu Janet Best, co-regizor al filmului.

19.15 – The Jewish Cardinal (2013, Franța, film biografic, 96 min, rom/eng, r: Ilan Duran Cohen, cu: Laurent Lucas, Aurelien Recoing, Audrey Dana)

21.00 – The Strange case of Wilhelm Reich (2012, Austria, dramă biografică, 106 min, rom/eng, r: Antonin Svoboda, cu: Klaus Maria Brandauer, Julia Jentsch, Jeanette Hain, Jamie Sives)

Miercuri 12.11
17.00 – Routine (2003, Israel, dramă, 14 min, rom/eng, r/s: Yuval Shafferman, cu: Tava Storch, Avigdor Shafferman, Mai Gofen, premii: Manhattan FF 2013)
Audition (2010, Israel, 14 min, rom/eng, r: Eti Tsicko, cu: Eti Tsicko, Morad Hasan)
Crickets (2004, Israel, 16 min, rom/eng, r: Matan Guggenheim, cu: Lior Perl, Yoav Yefet, Romy Abulafia, premii: Brooklyn FF)

18.00 – Raquel – A Marked Woman (2013, SUA/Argentina, film biografic, 34 min, rom/eng, r: Gabriela Bohm, cu: Graciela Casotto, Martin Ganem, Alberto Juan Giao)
Întâlnire cu regizoarea filmului, Gabriela Bohm.

19.15 – Epilogue (2012, Israel, dramă, 90 min, rom/eng, r/s: Amir Manor, cu: Yosef Carmen, Rivka Gur, Efrat Ben-Zur, premii: Tokyo FILMeX 2012, nominalizat la Premiile Academiei de Film din Israel 2012)

21.00 – Aftermath (2012, Polonia, dramă/suspans, 105 min, rom/eng, r/s: Wladyslaw Pasikowski, cu: Maciej Stuhr, Ireneusz Czop, premii: Ierusalim 2013)

Joi 13.11
17.00 – Pinhas (2008, Israel, 30 min, rom/eng, r: Pini Tavger, cu: Evgenya Dodina, Anthony Berman, Yonatan Rozen, Michael Coresh)
Remember At’lle (2013, Israel, 8 min, rom/eng, r/s: Maya Sarfaty, cu: Rona Talem, Liron Ben Shlosh, Noa Fridland)
The Rat’s Dilemma (2014, Israel, sci-fi, 11 min, rom/eng, r/s: Naor Meningher, cu: Ezra Dagan, Sassi Keshet, Mendy Cahan)
So we said Goodbye (1991, Israel, 26 min, rom/eng, r: Jorge Gurvich, premii: Ierusalim FF)
Bait (2009, Israel, dramă, 9 min, rom/eng, r/s: Michal Vinik, cu: Annael Jones, Veronica Kedar, Peter Somra)
Tasnim (2010, Israel, dramă, 12 min, rom/eng r/s: Elite Zexer, cu: Estabrak Aqel, Maysa Daw, Nisrin Siksik, premii: Washington FF 2011)

19.00 – Attash/Thirst (2004, Israel, dramă, 109 min,rom/eng, r/s: Tawfik Abu Wael, cu: Hussein Yassin Mahajne, Amal Bweerat, Ruba Bial, premii: Cannes FF 2004)

21.00 – Anderswo-Anywhere Else (2014, Germania, comedie tragică, 87 min, rom/eng, r: Ester Amrami, cu: Neta Riskin, Golo Euler, Hana Laslo. premii: Berlinale 2014)

PROGRAM FESTIVAL – SALA HORIA BERNEA, MNȚR
Vineri 07.11
17.00 – Passages (2000, SUA, documentar, 66min r: Gabriela Bohm, premii: Woodstock FF 2001)
Cobaii lui Mengele (2014, România, 45 min, documentar realizat pentru emisiunea „În Premieră cu Carmen Avram”, reporter: Denisa Morariu)
The Return of the Violin (Israel, 65 min, documentar, eng, r: Chaim Hecht)
The Final Victory (Israel, 60 min, documentar, eng, r: Chaim Hecht)

21.15 – Cinematecă: My Mexican Shivah (2007, Mexic, comedie, 98 min, eng, r: Alejandro Springall, cu: Bianca Guerra, Martha Roth, Sergio Kleiner, Guillermo Murray)

Sâmbătă 08.11.
15.00 – It Happened in Havana: A Yydish Love Story (2013, SUA, documentar, 27 min, eng, r/s: Judy Schiller)
Babylon Blues (2012, Israel, documentar, 75 min, r: Gudis Schneider, Shunit Aharoni, Rony Oron, Ayelet Varshi
Pawns (1997, Israel, documentar, 58 min,rom/eng, r: Reuven Hecker)
Yad Vashem (2005, Israel, documentar, 55 min, rom/eng, r: Reuven Hecker)

19.00 – Cinemateca: Exodus (SUA; 1960, acțiune/dramă istorică, 208 min, rom/eng, r: Otto Preminger, cu: Paul Newman, Eva Marie Saint, Ralph Richardson, Peter Lawford, Sal Mineo. premii: Oscar 1961, Grammy 1961)

Duminică 09.11.
15.00 – The Israeli Code (2013, Israel, documentar, 50 min, r: Ayelet Dekel)
One Flight for Us (Israel, documentar, 55 min, r: Chaim Hecht)
Ukraine Brides: 13 Years Later (2013, Israel, documentar, 65 min, r: Nili Tal)
War Photos (2002, Israel, documentar, 41 min, rom/eng, r: Reuven Hecker)

18.45 – Cinemateca: Carmen Jones (1964, SUA, dramă/musical, 105 min, rom/eng, r: Otto Preminger, cu: Harry Belafonte, Dorothy Dandridge, Pearl Bailey, Olga James, premii: Globul de Aur 1955, Berlinale 1955, nominalizat la Oscar 1955)

20.45 – Cinemateca: The Man with the Golden Arm (1955, SUA; dramă, 119 min, rom/eng, r: Otto Preminger, cu: Frank Sinatra, Kim Novak, Eleanor Parker, Arnold Stang, Darren McGavin, premii: nominalizat la Oscar 1965, nominalizat la Premiile BAFTA 1957)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.