CM 2014: Belgia – Algeria 2-1. Dracii rosii si-au respectat statutul de favoriti

BEL-ALG Echipa Belgiei a învins formația Algeriei cu scorul de 2-1 (0-1), marți, pe stadionul ”Mineirao” din Belo Horizonte, în cadrul Grupa H a Cupei Mondiale de fotbal din Brazilia (12 iunie – 13 iulie).

Algeria a deschis scorul prin Sofiane Feghouli (25 — penalty), dar belgienii au întors rezultatul în ultima parte a meciului, prin golurile reușite de Marouane Fellaini (70) și Dries Mertens (80).

Începutul meciului a aparținut, în mod neașteptat, algerienilor, care au fost ofensivi și și-au surprins adversarii.

Belgia a preluat controlul jocului, însă, dar prima ocazie notabilă a fost pătrunderea lui Mahrez (18), încheiată cu șut pe lângă poartă. ”Diavolii roșii” au replicat printr-un șut de la distanță al lui Witsel (21), respins cu greu de M’Bolhi.

Algeria, care la începutul lunii a învins România cu 2-1, la Geneva, în meci amical, a deschis scorul în minutul 25, prin Sofiane Feghouli, dintr-un penalty acordat după ce jucătorul Valenciei a fost faultat de Jan Vertonghen: 0-1.

Feghouli a marcat primul gol pentru Algeria la Cupa Mondială de la reușita lui Djamel Zidane, împotriva Irlandei de Nord, în 1986. ”Vulpile deșertului” adunaseră 506 minute consecutive fără gol marcat la Cupa Mondială și nu a lipsit mult să depășească recordul all-time al Boliviei, de 517 minute fără gol înscris.

Belgienii s-au dezmeticit cu greu și au reluat asaltul la poarta algeriană, având o posesie covârșitoare, dar sterilă.

Witsel a avut o șansă bună în minutul 35, dar șutul său din afara careului a fost deturnat în corner de portar. Vertonghen (39) a trimis peste din lovitură liberă, iar Chadli (44) a tras prea slab pentru a-l învinge pe M’Bolhi, după o combinație reușită (44).

Echipa lui Wilmots a forțat egalarea din primele secunde ale reprize secunde, iar Witsel a avut prima ocazie de la reluare, însă a trimis cu capul peste poartă (50), la cornerul executat de Hazard.

Africanii au fost periculoși în minutul 57, tot după un corner, la lovitura de cap a lui Medjani, care a trimis balonul pe lângă buturile lui Courtois.

O mare situație a irosit Origi, cel mai tânăr fotbalist belgiană care joacă la Cupa Mondială (19 ani și 59 de zile), scăpat spre poarta lui M’Bolhi (66), dar portarul algerian a respins. ”Diavolii roșii” au restabilit egalitatea în minutul 70, când Fellaini, inspirat introdus de selecționerul Wilmots, a trimis mingea cu capul sub transversală, în urma centrării lui De Bruyne: 1-1.

Peste alte zece minute, belgienii au recuperat un balon și au marcat al doilea gol al capătul unui contraatac, prin Dries Mertens (80): 2-1. De Bruyne a fost cel care a recuperat balonul și l-a lansat pe Hazard, mijlocașul lui Chelsea pasând decisiv lui Mertens.

Fellaini a fost aproape de ”dublă”, dar portarul a respins lovitura sa de cap (84).

Belgienii au obținut un succes cu emoții, deși erau mari favoriți ai grupei, în timp ce Algeria a rezistat vreme de 70 de minute, bazându-se exclusiv pe apărare, după un gol marcat după o eroare a adversarilor.

Celălalt meci din Grupa H este Rusia — Coreea de Sud, la Cuiaba (miercuri 18 iunie, ora 01,00, în România), iar următoarea etapă se va juca pe 22 iunie: Belgia — Rusia, la Rio de Janeiro (19,00) și Coreea de Sud — Algeria (22,00).

Belgia — Algeria 2-1 (0-1)
Au marcat: Marouane Fellaini (70), Dries Mertens (80), respectiv Sofiane Feghouli (25 — penalty).
Belo Horizonte, stadion ”Mineirao”
Cupa Mondială Brazilia 2014 — Grupa H

Au evoluat echipele:
Belgia: 1. Thibaut Courtois — 2. Toby Alderweireld, 4. Vincent Kompany (căpitan), 15. Daniel Van Buyten, 5. Jan Vertonghen — 6. Axel Witsel, 19. Mousa Dembele (8. Marouane Fellaini, 65) — 22. Nacer Chadli (14. Dries Mertens, 46), 7. Kevin De Bruyne, 10. Eden Hazard — 9. Romelu Lukaku (17. Divock Origi, 58). Selecționer: Marc Wilmots.
Rezerve neutilizate: 12. Simon Mignolet, 13. Sammy Bossut — 3. Thomas Vermaelen, 11. Kevin Mirallas, 16. Steven Defour, 18. Nicolas Lombaerts, 20. Adnan Januzaj, 21. Anthony Vanden Borre, 23. Laurent Ciman.

Algeria: 23. Rais M’Bolhi — 22. Mehdi Mostefa, 2. Madjid Bougherra (căpitan), 5. Rafik Halliche, 3. Faouzi Ghoulam — 19. Saphir Taider, 12. Carl Medjani (9. Nabil Ghilas, 84), 14. Nabil Bentaleb — 10. Sofiane Feghouli, 21. Riyad Mahrez (8. Mehdi Lacen, 71) — 15. El Arabi Soudani (13. Islam Slimani, 66). Selecționer: Vahid Halilhodzic.
Rezerve neutilizate: 1. Cedric Si Mohamed, 4. Essaid Belkalem, 6. Djamel Mesbah, 7. Hassan Yebda, 11. Yacine Brahimi, 16. Mohamed Lamine Zemmamouche, 17. Liassine Cadamuro, 18. Abdelmoume Djabou, 20. Aissa Mandi.

Arbitru: Marco Rodriguez; arbitri asistenți: Marvin Torrentera, Marcos Quintero (toți din Mexic); arbitru de rezervă: Alireza Faghani (Iran)

Cartonaș galben: Bentaleb (34), scrie Agerpres.