CM 2014: Algeria – Rusia 1-1 și africanii se califică în premieră în optimi. Belgia bate Coreea cu 1-0 si face maxim de puncte

ALG-RUS Echipele Algeriei și Rusiei au terminat la egalitate, 1-1 (0-1), joi, pe ”Arena da Baixada” din Curitiba, în Grupa H a Cupei Mondiale de fotbal din Brazilia (12 iunie – 13 iulie), astfel că africanii s-au calificat în premieră în optimile de finală.

Aleksandr Kokorin (6) a deschis scorul pentru ruși, dar Algeria a egalat prin Islam Slimani (60) și va juca în optimi cu Germania, câștigătoarea grupei G.

Rusia a început excelent meciul și a deschis scorul după doar șase minute, prin Kokorin, care a reluat cu capul în vinclul porții lui M’Bolhi mingea centrată de pe partea stângă de Kombarov.

Echipa lui Capello a făcut un joc bun în continuare și a ținut formația algeriană departe de poarta lui Akinfeev, ”vulpile deșertului” dovedindu-se în general fără inspirație.

Tot Rusia a avut o șansă notabilă în minutul 26, când Șatov a tras de la 25 de metri pe lângă vinclul porții algeriene.

Algeria a încercat să construiască atacuri care să pună în pericol poarta rusă, dar a avut puține reușite. Slimani a fost cel mai periculos om al africanilor, dar după o fază la care s-a dictat ofsaid, în finalul primei reprize a reluat bine cu capul, după un corner, dar direct în brațele lui Akinfeev (43).

Samedov a ratat o mare ocazie în debutul porții secunde (47), șutând în portar din poziție de finalizare. Astfel, în loc să fie 2-0 a fost 1-1, pentru că Slimani a marcat cu capul, din marginea careului mic, în minutul 60, după ce Akinfeev a ratat intervenția la centrarea lui Brahimi.

Egalarea a făcut ca rușii să se avânte în atac în căutarea unui nou gol, sinonim cu calificarea. Denisov l-a pus la încercare pe portarul algerian (62), care a fost atent și la șutul lui Kerjakov (70). Kozlov (90) a ratat ultima ocazie a rușilor.

Rusia, gazda ediției din 2018, părăsește competiția din Brazilia după două gafe de portar, care au privat-o de rezultate mai bune cu Coreea de Sud și Algeria.

Algeria — Rusia 1-1 (0-1)
Au marcat: Islam Slimani (60), respectiv Aleksandr Kokorin (6).
Curitiba, ”Arena da Baixada”
Cupa Mondială 2014 — Grupa H

Au evoluat echipele:
Algeria: 23. Rais M’Bolhi — 20. Aissa Mandi, 4. Essaid Belkalem, 5. Rafik Halliche (căpitan), 6. Djamel Mesbah — 12. Carl Medjani, 14. Nabil Bentaleb — 10. Sofiane Feghouli, 11. Yacine Brahimi (7. Hassan Yebda, 71), 18. Abdelmoumene Djabou (9. Nabil Ghilas, 77) — 13. Islam Slimani (15. El Arabi Soudani, 90). Selecționer: Vahid Halilhodzic.
Rezerve neutilizate: 1. Cedric Si Mohamed, 16. Mohamed Lamine Zemmamouche — 2. Madjid Bougherra, 3. Faouzi Ghoulam, 8. Mehdi Lacen, 17. Liassine Cadamuro, 19. Saphir Taider, 21. Riyad Mahrez, 22. Mehdi Mostefa.

Rusia: 1. Igor Akinfeev — 2. Alexei Kozlov, 14. Vasili Berezuțki (căpitan), 4. Serghei Ignașevici, 23. Dmitri Kombarov — 8. Denis Glușako (7. Igor Denisov, 46), 20. Victor Faizulin — 19. Aleksandr Samedov, 9. Aleksandr Kokorin, 17. Oleg Șatov (10. Alan Dzagoev, 67) — 11. Aleksandr Kerjakov (6. Maksim Kanunikov, 81). Selecționer: Fabio Capello.
Rezerve neutilizate: 12. Iuri Lodîgin, 16. Serghei Rîjikov — 3. Gheorghi Șcenikov, 5. Andrei Semenov, 13. Vladimir Granat, 15. Pavel Moghileveț, 18. Iuri Jirkov, 21. Alexei Ionov, 22. Andrei Eșcenko.

Arbitru: Cuneyt Cakir; arbitri asistenți: Bahattin Duran, Tarik Ongun (toți din Turcia); arbitru de rezervă: Joel Aguilar (El Salvador)
Cartonașe galbene: Mesbah (39), Kombarov (57), Kozlov (59), Ghilas (87), Cadamuro (90+1), anunta Agerpres.